Już jutro we Władysławowie rozpoczyna się turniej międzynarodowy ITTF Fa20 Polish Para Open z udziałem reprezentantów ponad 20 państw. – Medale cieszą, ale najważniejsze są punkty do rankingu światowego, bo to one dają „przepustkę” na Igrzyska w Paryżu – mówi Andrzej Ochal, trener główny kadry narodowej.

Zawody zaliczane do kwalifikacji paralimpijskich w COS OPO Cetniewo potrwają do niedzieli, 28 maja.

– Z naszego kraju w singlu wystartuję 35 osób – 30 kadrowiczów i 5 zawodników kadry. Niestety z powodu kontuzji nie wystąpi Natalia Partyka. Wystawiamy dużą liczbę debli i mikstów. Dla naszych tenisistów stołowych udział w ITTF Fa20 Polish Para Open będzie okazją do zaprezentowania się z jak najlepszej strony. Po zawodach w Polsce i Czechach możemy podać wstępny skład na wrześniowe Mistrzostwa Europy w Sheffield – powiedział trener Andrzej Ochal.

Po środowej klasyfikacji nastąpiła zmiana w przypadku Mistrza Polski w klasie 9 Marcina Zielińskiego. – Będzie startować w klasie 8 – przyznał szkoleniowiec.

Jeśli chodzi o zagranicznych przeciwników, na liście startowej są paratenisiści stołowi mający w dorobku złote medale z Igrzysk Paralimpijskich, jak Turek Abdullah Ozturk (klasa 4), Norweg Tommy Urhaug (5), Węgier Peter Palos (11). Niedawno w zawodach w Słowenii zwyciężył Abdullah Ozturk.

Wśród kobiet pingpongistkami klasy światowej są m.in. Turczynka Ebru Acer (11) i Serbka Borislava Peric-Rankovic (4).

– Najgroźniejsi rywale we Władysławowie to – w zależności od klas – głównie Turcja, Wielka Brytania i Korea Płd. – ocenił Andrzej Ochal.

W naszej reprezentacji zagrają m.in. złoci i srebrni medaliści ubiegłorocznych Mistrzostw Świata osób niepełnosprawnych Patryk Chojnowski, Dorota Bucław, Krystyna Łysiak, ale też inni utytułowani sportowcy m.in. Karolina Pęk, Rafał Czuper, Maksym Chudzicki, Piotr Grudzień i inni.

– Przed turniejem przez niemal tydzień trenowaliśmy na hali w Cetniewie razem z reprezentacją Serbii. Akcja szkoleniowa została dofinansowana z programu Erazmus – dodał trener Andrzej Ochal.