Dwoje reprezentantów Polski – Krzysztof Żyłka (klasa 4) i Barbara Jabłonka (6) – awansowało do sobotnich półfinałów w światowych kwalifikacjach do Igrzysk Paralimpijskich. Tylko zwycięzcy turnieju w mieście Pattaya w Tajlandii wywalczą awans na IP w Paryżu.

W piątek Krzysztof Żyłka wygrał z Aleksandrem Sokolov (AIN) 3:0 i z kompletem trzech zwycięstw (w setach 9-2) zajął pierwsze miejsce w swojej grupie eliminacyjnej.

W jutrzejszym ćwierćfinale ma wolny los, zaś w półfinale spotka się z Egipcjaninem Samehem Eidem lub Słowakiem Peterem Mihalikiem.

Po dwóch wczorajszych wygranych, w piątek Barbara Jabłonka przegrała ze Szwedką Cajsą Stadler. Z drugiej pozycji Polka zakwalifikowała się do półfinału, a jej rywalką będzie Maliak Alieva (AIN).

W męskiej klasie 11 rywalizacja toczy się systemem każdy z każdym. Po dwóch dniach Maciej Makajew plasuje się na 3 lokacie z dorobkiem 5 punktów (w grach 2-1). W sobotę zmierzy się z Japończykiem Takeshi Takemorim, który dotychczas 3-krotnie triumfował po 3:0.

W klasie 7 Michał Deigsler w 1/8 finału pokonał Kazacha Azamata Orazbeka 3:0, a w ćwierćfinale doznał porażki z Suriyone Thapaeng z Tajlandii 2:3. Z zawodów odpadli także Piotr Mańturz startujący w klasie 6 i Krystyna Łysiak w 11.

Wyniki reprezentantów Polski:

klasa 6 Barbara Jabłonka – czwartek Camelia Ciripan (Rumunia) 3:1, Zainab Farttoosi (Irak) 3:0, piątek Cajsa Stadler (Szwecja) 1:3

klasa 11 Krystyna Łysiak – czwartek Li Jing Shiuan (Tajwan) 0:3, Sumeyra Turk (Turcja) 0:3, piątek Phimolphan Deekam (Tajlandia) 3:0

klasa 4 Krzysztof Żyłka – czwartek Genki Saito (Japonia) 3:2, Muntadher Al. Sarraji (Irak) 3:0, piątek Aleksandr Sokolov (AIN) 3:0

klasa 6 Piotr Mańturz – czwartek Matias Pino Lorca (Chile) 1:3, piątek Haris Eminović (Bośnia i Hercegowina) 1:3

klasa 7 Michał Deigsler – czwartek Yannick Paredis (Holandia) 1:3, Aleksy Kaniuka (Argentyna) 3:2
1/8 finału Azamat Orazbek (Kazachstan) 3:0, ćwierćfinał Suriyone Thapaeng (Tajlandia) 2:3

klasa 11 Maciej Makajew – czwartek Master Techo (Tajlandia) 3:0, piątek Kim Chang Gi (Korea Płd.) 3:0, Timothe Ivaldi (Francja) 1:3, sobota Takeshi Takemori (Japonia).