Siedem medali – 1 złoty, 4 srebrne i 2 brązowe – zdobyli reprezentanci Polski w zawodach osób niepełnosprawnych ITTF Fa40 Slovenia Para Open w Laško. To jeden z turniejów w ramach przygotowań do tegorocznych Mistrzostw Świata w Hiszpanii.

W grze pojedynczej, w klasie 10 złoto wywalczył Patryk Chojnowski po finałowym zwycięstwie z Czarnogórcem Filipem Radoviciem 3:0.

W finałach byli jeszcze trzej Polacy i wszyscy sięgnęli po srebrne krążki. Piotr Grudzień (klasa8 przegrał z Ukraińcem Viktorem Didukhem 1:3, Maciej Nalepka (klasa 3) z Niemcem Thomasem Schmidbergerem 1:3 i Rafał Czuper (2) z Francuzem Fabienem Lamirault 0:3. Kilka miesięcy temu spotkali się w finale paraolimpijskim w Tokio i wtedy zawodnik z Francji zwyciężył 3:2.

W klasie 11 brązowy medal zdobyła Dorota Nowacka, podobnie jak w klasie MD18 Piotr Grudzień i Igor Misztal w grze podwójnej.

– W klasie WD22 w deblu srebro zdobyły Dorota Nowacka i Krystyna Łysiak. W rywalizacji „każdy z każdym” przegrały o złoto z Czeszką Denisą Macurovą i Ukrainką Natalyą Kosminą – mówi selekcjoner Andrzej Ochal.

Na podium zabrakło Biało-Czerwonych w mikście, chociaż np. Rafał Czuper i Dorota Bucław (XD4) w ćwierćfinale przegrali z późniejszymi triumfatorami turnieju, parą z Tajlandii Thirayu Chueawong i Chilchitraryak Bootwansirina 2:3 i 9-11 w 5 secie.

W deblu kobiet wystąpił m.in. polsko-francuski duet Dorota Bucław/Isabelle Lafaye.

W następnym tygodniu, od 19 do 22 maja, zaplanowane są Indywidualne Mistrzostwa Polski w Gdańsku.

Reprezentantów Polski w walce o medale wspiera Enea S.A. – Sponsor Generalny Polskiego Związku Tenisa Stołowego.