W dniach 5-7 maja w chorwackim Osijeku reprezentacja polskich tenisistów stołowych zagra w turnieju barażowym o awans do Drużynowych Mistrzostw Europy. Poznaliśmy wszystkich rywali Biało-Czerwonych – jest ich 16, a wolnych miejsc 11.

Z 3 miejsc w rundzie grupowej (I kategoria) prawo występu w barażach wywalczyły: Polska, Serbia, Hiszpania, Włochy, Ukraina.

Z kolei z rozgrywek II kategorii do Chorwacji przyjadą zwycięzcy – Grecja, Holandia, Turcja, Finlandia, Węgry, Luksemburg oraz z 2 lokat – Litwa, Norwegia, Estonia, Czarnogóra, Szwajcaria, Izrael.

A więc łącznie wystąpi 17 zespołów męskich. Z tego grona do wrześniowych DME w Malmoe zakwalifikuje się 11 reprezentacji.

Losowanie barażów odbędzie się 8 kwietnia w Sarajewie podczas Młodzieżowych Mistrzostw Europy.

Drużyny podzielone zostaną na 5 grup – awans wywalczą zespoły narodowe z 1 i 2 miejsca. Natomiast drużyny z 3 miejsc zagrają dodatkowy turniej, którego zwycięzca także wystąpi w DME 2023 w Szwecji.

Gdyby liczba uczestników barażów się zmniejszyła (np. do 16 reprezentacji), wtedy grup będzie 4, a awans też wywalczą mistrzowie i wicemistrzowie. Spośród 4 ekip z 3 miejsc, których czeka dodatkowa rywalizacji, „bilety” zdobędą 3 ekipy.

Reprezentacja polskich pingpongistek bez gry wywalczyła prawo występu w szwedzkim Malmoe.