Reprezentacje Polski kobiet i mężczyzn zachowały szansę awansu na przyszłoroczne Drużynowe Mistrzostwa Świata w południowokoreańskim Busan. Decydujący będzie październikowy ranking ITTF. Obecnie w szwedzkim Malmoe trwają Drużynowe Mistrzostwa Europy.

Polki i Polacy odpadli w 1/8 finału, po porażkach ze Szwedkami 1:3 i Belgami 2:3. Wcześniej w rozgrywkach grupowych nasze zespoły odniosły po jednym zwycięstwie i poniosły też po jednej porażce.

Bezpośredni awans do DMŚ 2024 wywalczą ćwierćfinaliści, ale też najwyżej sklasyfikowane cztery drużyny spośród ośmiu, które zostały wyeliminowane w 1 rundzie fazy pucharowej. W ten sposób z Europy wyłonionych zostanie po 12 krajów, które zagrają w Korei Płd.

Wśród kobiet w 1/8 finału z grona tych ekip, które odpadły, wyżej od Polek są Węgry, Luksemburg, Austria, a za naszymi zawodniczkami Czechy, Ukraina, Chorwacja, Serbia.

W tym momencie na 4 miejscu (z tej ósemki z 9-16), tak jak panie, są polscy tenisiści stołowi. Biało-Czerwonych wyprzedzają Słowenia, Anglia, Słowacja, ale niżej plasują się Rumunia, Czechy, Austria, Ukraina.

W ćwierćfinałach DME zagrają: kobiety, Niemcy – Włochy, Szwecja – Portugalia, Hiszpania – Rumunia i Francja – Słowacja oraz mężczyźni, Niemcy – Chorwacja, Dania – Portugalia, Francja – Belgia i Szwecja – Węgry.

Złoci medaliści turniejów tenisistek i tenisistów stołowych wywalczą prawo gry w przyszłorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.