Ośmioro tenisistów stołowych – cztery zawodniczki i czterech zawodników – znalazło się w reprezentacji Polski na Drużynowe Mistrzostwa Świata w koreańskim Busan (16-25 lutego). Ogłoszenie składu nastąpiło podczas piątkowej konferencji prasowej PZTS.

W azjatyckich zawodach rywalizować będą: Natalia Bajor, Anna Węgrzyn, Katarzyna Węgrzyn i Zuzanna Wielgos oraz Jakub Dyjas, Miłosz Redzimski, Maciej Kubik i Samuel Kulczycki.

Trenerami naszych zespołów są Marcin Kusiński (kobiety) i Tomasz Redzimski (mężczyźni), a kierownikiem ekipy i delegatem na kongres ITTF Tomasz Krzeszewski, dyrektor sportowy PZTS. W sztabie medycznym będą fizjoterapeuci Klaudia Dołęga i Michał Araźny.

– Bardzo liczymy na to, że krzywa wznosząca sukcesów naszych reprezentantów zostanie podtrzymana! Po powrocie z DMŚ chcielibyśmy zorganizować konferencję i na niej pogratulować awansu na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Taki jest cel wyjazdu do Busan – mówił Dariusz Szumacher, prezes Polskiego Związku Tenisa Stołowego.

Zbliżające się Drużynowe Mistrzostwa Świata są jednocześnie kwalifikacjami do IO 2024. O szczegółach walki o olimpijskie „bilety” opowiadał Tomasz Krzeszewski:

– Awans wywalczony przez drużyny kobiet i mężczyzn na Drużynowe MŚ sprawia, że w Korei nasi reprezentacji powalczą o nominacje na Igrzyska Olimpijskie. System kwalifikacji jest coraz trudniejszy. W DMŚ bierze udział po 40 zespołów żeńskich i męskich. Po 3 najlepsze z każdej grupy awansują bezpośrednio do 1/8 finału, a te z miejsc 2 i 3 zagrają między sobą i awans do czołowej „16″. Z kolei reprezentacje, które osiągną ćwierćfinał, będą pewne startu w IO w Paryżu. Inna sprawa, że wśród ćwierćfinalistów będą też drużyny mają już zagwarantowany udział w zawodach olimpijskich. Dlatego dodatkowe zespoły narodowe z najwyższym rankingiem, ale trudno w tym momencie powiedzieć ile ich będzie, również pojadą do Francji. Warto zaznaczyć, że zakwalifikowane drużyny mogą wystawić po dwóch singlistów w Igrzyskach.

– Kolejną możliwością awansu na IO są kwietniowe eliminacje w grze mieszanej w Hawierzowie. Półfinaliści zdobędą prawo gry w Paryżu. Eliminacje w singlu są zaplanowane w maju w Sarajewie i z tych zawodów bilety olimpijskie uzyska sześciu tenisistów stołowych. Na koniec decydować będzie jeszcze ranking światowy z dnia 18 czerwca.

W DMŚ obie nasze reprezentacje wystąpią w grupie 3: Polki są z Niemkami, Słowaczkami, Meksykankami i Nigeryjkami, a Polacy z Koreańczykami, Nowozelandczykami, Chilijczykami i zespołem Indii.

Trener Marcin Kusiński: – Zespoły Nigerii i Meksyku mają po jednej silnej zawodnicy, ale to ekipy, z którymi zwycięstwa nie powinny podlegać wątpliwościom. Niemki mają kwalifikację zapewnioną, a tutaj zagrają bez kontuzjowanej Han Ying. Niedawno Natalia Bajor pokonała Shan Xiaona, więc droga do wygranej z tą drużyną też jest otwarta. Słowaczki na ostatnich DMŚ były w ćwierćfinale i dla nas powinien to być drogowskaz. Jeśli Słowaczki mogły, to my też mamy taką szansę.

Trener Tomasz Redzimski: – W DMŚ nie ma słabych zespołów, są silne i bardzo silne. My, jako reprezentacja, w tym momencie nie rozmawiamy o wynikach, naszym zadaniem jest zrealizować wyznaczone konkretne cele, uzgodnione pomiędzy mną i zawodnikami. Taki też był system pracy podczas przygotowań do Młodzieżowych ME. Przed wyjazdem do Skopje nie dyskutowaliśmy o tym, jakie medale jedziemy tam zdobywać. Mieliśmy wypisane swoje założenia, tzn. np. taktyczne, jak grać i walczyć, by zwiększyć swoje szanse na zwycięstwo, by wznieść się na wysoki poziom sportowy. Bardzo ważnym czynnikiem jest rozpracowanie każdego rywala. Musimy być przygotowani na taką walkę, podczas której wykorzystamy swój talent i możliwości.

Podczas konferencji prasowej, o szansach w turnieju w Busan wypowiadali się nasi reprezentanci:

Natalia Bajor: – DMŚ rządzą się swoimi prawami, wszystkie drużyny przygotowują się najlepiej jak potrafią. My jesteśmy zespołem bardzo młodym, który jedzie do Azji powalczyć i dać z siebie wszystko. Przed nami dwie najtrudniejsze gry, z Niemkami i Słowaczkami. Jeżeli wejdziemy do 16, to już będzie nasz sukces.

Miłosz Redzimski: – Świetnie dogadujemy się z kolegami, atmosfera w zespole jest bardzo dobra. A jeśli chodzi o mecze grupowe, nie ma Chin, więc nie zagram z Ma Longiem. Czekam na pojedynek z nim. Zaczniemy od spotkania z Koreańczykami. Chciałbym się zrewanżować Jang Woojnowi za dość gładką porażkę podczas poprzednich DMŚ w Chinach.

Biało-Czerwoni w sobotę, 10 lutego wylatują do Korei Południowej. – Pierwsze treningi są zaplanowane w Seulu, a stamtąd pojedziemy 12 lutego do Busan. Pierwszego mecze w mistrzostwach 16 lutego – przyznał Tomasz Krzeszewski.

Jeszcze do niedawna prowadził – przez 15 lat – kadrę mężczyzn, a od kilku tygodni nasz zespół prowadzi Tomasz Redzimski: – Udział w DMŚ jest czymś wyjątkowym, spełnieniem osobistych trenerskich marzeń. Wszystkie siły i energię skupiam na przygotowaniach do każdego meczu w turnieju. Trenujemy razem od świąt Bożego Narodzenie i cieszę się, że już zrobiliśmy mały krok do przodu. Nasza praca jest kontynuacją pracy Tomasza Krzeszewskiemu, płyniemy na fali, którą wytworzył mój poprzednim – dodał Tomasz Redzimski.

Skład reprezentacji Polski:

Kobiety
Natalia Bajor (07.03.1997/Enea Siarkopol Tarnnobrzeg)
Anna Węgrzyn (09.01.2001/AZS UE Wrocław)
Katarzyna Węgrzyn (09.01.2001/AZS UE Wrocław)
Zuzanna Wielgos (08.11.2005/Fibrain KU AZS Politechnika Rzeszów)
Trener Marcin Kusiński (20.04.1971)

Mężczyźni
Jakub Dyjas, (09.10.1995/Dekorglass Działdowo)
Miłosz Redzimski (10.09.2006/Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki)
Maciej Kubik (10.02.2003/Zugbrücke Grenzau)
Samuel Kulczycki (09.08.2002/Liebherr Ochsenhausen)
Trener Tomasz Redzimski (19.01.1975)

Terminarz meczów grupowych:

mężczyźni
16.02, g. 10:00 czasu miejscowego (2:00 w nocy w naszym kraju) Polska – Korea Płd.
18.02, g. 13:00 (5:00) Polska – Indie
19.02, g. 17:00 (9:00) Polska – Nowa Zelandia
20.02, g. 20:00 (12:00) Polska – Chile

kobiety
16.02, g. 20:00 (12:00) Polska – Niemcy
18.02, g. 10:00 (2:00) Polska – Słowacja
19.02, g. 20:00 (12:00) Polska – Meksyk
20.02, g. 17:00 (9:00) Polska – Nigeria