Męska reprezentacja Szwecji po 21 latach została Drużynowym Mistrzem Europy w tenisie stołowym! Wśród kobiet po złote medale po raz drugi z rzędu sięgnęły Niemki.

Reprezentanci Szwecji w finale w gronie mężczyzn pokonali triumfatorów trzech ostatnich turniejów DME – Niemców 3:1. Kapitalnie w szeregach gospodarzy zawodów zaprezentował się Truls Moregard (w polskiej lidze reprezentuje barwy Polski Cukier Gwiazdy Bydgoszcz), który zapisał przy swoim nazwisku dwa indywidualne triumfy nad Benediktem Dudą i Timo Bollem.

Szwedzi po złoty medal Drużynowych Mistrzostw Europy sięgnęli po 21 latach przerwy. Po raz ostatni reprezentanci Trzech Koron byli najlepszym zespołem na Starym Kontynencie w 2002 roku w Zagrzebiu. W meczu finałowym, podobnie jak w Malmoe, pokonali wówczas Niemców.

W gronie kobiet w Szwecji nie miały sobie równych tenisistki stołowe z Niemiec. Przedstawicielki tego kraju w wielkim finale pokonały mistrzynie Europy z 2019 roku z Nantes – Rumunki 3:0. Po jednym punkcie dla triumfatorem zdobyły Shan Xiaona, Han Ying (broni barw KTS Enea Siarkopolu Tarnobrzeg) i Nina Mittelham. Niemki po złote medale w europejskim czempionacie sięgneły po raz drugi z rzędu.

Co ciekawe, brązowe medale zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn powędrowały do dwóch krajów. Na najniższym stopniu podium zmagania w Malmoe zakończyli tenisiści i tenisistki stołowe Francji i Portugalii.

Polskie zespoł rywalizację w tegorocznych Drużynowych Mistrzostwach Europy zakończyły na 1/8 finału. Podopieczne trenera Marcina Kusińskiego w pierwszej rundzie turnieju głównego uległy Szwecji, a zawodnicy trenera Tomasza Krzeszewskiego musieli uznać wyższość Belgów.

W historii startów biało-czerwonych w Drużynowych Mistrzostwach Europy nasi reprezentanci trzykrotnie grali w meczach finałowych. Pierwszy, srebrny medal Polacy wywalczyli niemal 40 lat temu w Moskwie (1984). W składzie byli Andrzej Grubba, Leszek Kucharski, Stefan Dryszel, Andrzej Jakubowicz.

W finałach nasi pingpongiści i pingpongistki grali także w 1998 roku w Eindhoven (Lucjan Błaszczyk, Tomasz Krzeszewski, Piotr Skierski, Michał Dziubański, Marcin Kusiński) oraz w 2009 roku w Stuttgarcie (Li Qian, Xu Jie, Natalia Partyka, Magdalena Szczerkowska, Katarzyna Grzybowska).