Rozporządzenie Rady Ministrów, z dnia 19 marca 2021 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, opublikowane w Dzienniku Ustaw poz. 512, obowiązujące od dnia 20 marca do 9 kwietnia 2021 roku, wprowadza na terenie całej Polski szereg obostrzeń, mających na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2.

Par. 9 ust. 16 pkt 1 rozporządzenia mówi:

Do dnia 9 kwietnia 2021 r. prowadzenie przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0) polegającej na organizacji współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych
i wydarzenia sportowego jest dopuszczalne po spełnieniu łącznie następujących warunków:

  • wyłącznie w przypadku sportu zawodowego w rozumieniu art. 2 pkt 143 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu lub zawodników pobierających stypendium sportowe, o którym mowa w ustawie z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2010 r. poz. 1133), lub zawodników będących członkami kadry narodowej lub reprezentacji olimpijskiej, lub reprezentacji paraolimpijskiej, lub uprawiających sport w ramach ligi zawodowej w rozumieniu tej ustawy, lub dzieci i młodzieży uczestniczącej we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy;

Powyższy punkt określa warunki, które muszą zostać spełnione, aby przedsiębiorca lub inny podmiot, w tym Okręgowe Wojewódzkie Związki Tenisa Stołowego, mogły prowadzić szkolenie lub organizować współzawodnictwo lub wydarzenie sportowe.

Par. 9 ust. 17 rozporządzenia precyzuje, kto może poświadczyć spełnianie przez zawodnika warunków określonych w par. 9 ust. 16 pkt 1:

Okoliczności, o których mowa w ust. 16 pkt 1, potwierdza dokument wystawiony przez podmiot opłacający wynagrodzenie lub stypendium sportowe albo przez odpowiednio międzynarodową federację sportową działającą w sporcie olimpijskim lub paraolimpijskim lub inną uznaną przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski albo międzynarodową organizację sportową o zasięgu kontynentalnym należącą do takiej federacji, albo polski związek sportowy.

W praktyce oznacza to, iż w przypadku zawodników i zawodniczek uczestniczących w rozgrywkach 1. ligi mężczyzn i lig niższych, wszystkich lig żeńskich, a także zawodników uczestniczących w rozgrywkach i treningach osób dorosłych, niezbędne jest przedłożenie podmiotom organizującym treningi i zajęcia sportowe, oświadczeń wystawionych przez kluby lub inne podmioty, poświadczających spełnianie przez zawodników i zawodniczki, warunków określonych w par. 9 ust. 16 pkt 1 rozporządzenia.

>>> WZÓR OŚWIADCZENIA <<<

W przypadku współzawodnictwa dzieci i młodzieży, stosowne oświadczenie wystawić może Polski Związek Tenisa Stołowego. Wszystkie dzieci, posiadające licencje sportowe PZTS uczestniczą we współzawodnictwie sportowym i możliwy jest ich udział w treningach i turniejach sportowych organizowanych w ramach współzawodnictwa dzieci i młodzieży, organizowanego przez PZTS – w tym w turniejach Grand Prix Polski oraz treningach przygotowujących do udziału w turniejach GPP.