„Li Qian powinna zagrać w meczu Ligi Mistrzyń w Czechach i to będzie dla niej ważny etap przygotowań do drużynowych kwalifikacji olimpijskich w tenisie stołowym” – powiedział trener reprezentacji Polski i KTS Enea Siarka Tarnobrzeg Zbigniew Nęcek.

Od 22 do 26 stycznia biało-czerwoni (kobiety i mężczyźni) zagrają w portugalskim Gondomar w eliminacjach do igrzysk w Tokio. W składzie Polek są aktualna mistrzyni Europy w singlu Li Qian oraz Natalia Partyka i Natalia Bajor.

„Li Qian przyleci do Polski 6 stycznia i powinna zagrać w meczu ćwierćfinałowym Champions League w czeskim Hodoninie. Ten start chcemy wykorzystać, żeby jak najlepiej przygotować ją do turnieju w Gondomar” – stwierdził Nęcek.

Co ciekawe, 10 stycznia może dojść do pojedynku Li Qian z Partyką, która występuje w barwach SKST Hodonin.

Ze względów osobistych Li Qian jesienią nie mogła uczestniczyć w fazie grupowej LM, ale bardzo dobrze spisała się w Drużynowych Mistrzostwach Europy w Nantes, gdzie Polki zdobyły brązowy medal. Wystąpiła też w turniejach World Tour oraz dwóch meczach ekstraklasy.

Nowy rok tarnobrzeżanki rozpoczną 5 stycznia od ligowego spotkania z klubem Katarzyny Grzybowskiej-Franc – Dojlidami Białystok. Pięć dni później podopieczne trenera Nęcka zagrają w Czechach. Polski zespół triumfował w poprzednim sezonie Ligi Mistrzyń.

Z kolei 12 stycznia kobieca kadra narodowa uda się na Węgry na ostatnie zgrupowanie przed kwalifikacjami do IO 2020.

„W Budapeszcie będziemy trenować razem z zawodniczkami reprezentacji Węgier, m.in. Potą, Pergel i Madarasz oraz z ich krajowymi sparingpartnerami. Zespół Węgier, podobnie jak nasz, powinien być rozstawiony w pierwszej ósemce w Gondomar. Na razie czekamy na ogłoszenie rankingu światowego i na jego podstawie w dniu 20 stycznia odbędzie się losowanie turnieju kwalifikacyjnego w Gondomar. A co do Węgierek, bardzo dobrze nam się współpracowało przed DME w Nantes, więc powtarzamy pomysł wspólnego zgrupowania” – dodał szkoleniowiec.

W Portugalii prawo gry w japońskim turnieju olimpijskim wywalczy po dziewięć najlepszych drużyn żeńskich i męskich.

Europejskie kwalifikacje w singlu rozegrane zostaną w dniach 8-12 kwietnia w Moskwie, zaś światowy etap – od 28 do 31 maja w Dausze.