„Dewizą sportowców niepełnosprawnych jest „niemożliwe nie istnieje” – podkreślił prezydent RP Andrzej Duda na gali finałowej I Plebiscytu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego na Sportowca Roku 2019. 

Prezydent podziękował paraolimpijczykom za sukcesy i rozsławianie Polski na całym świecie oraz budowanie jej dobrego imienia.

– Polski sport zyskuje na znaczeniu dzięki państwu. To jest ogromnie ważne, by ten sport był rozwijany – zaznaczył.

Duda przywołał scenę z filmu „Matrix”. Główny bohater spotyka wówczas chłopca, który bez dotykania łyżeczki z łatwością sprawia, że wygina się ona na różne strony. Słynny Neo nie jest w stanie tego zrobić.

– Chłopiec wtedy mówi mu „łyżka nie istnieje”. „Niemożliwe nie istnieje” to dewiza niepełnosprawnych, którzy zajęli się sportem. Oni także udowadniają, że niepełnosprawność nie istnieje – nadmienił.

Jak dodał, podziw budzą wyniki i osiągnięcia paraolimpijczyków.

– Są one nieraz nie do osiągnięcia dla wielu pełnosprawnych sportowców, nie wspominając o ludziach, którzy z profesjonalnym sportem nie mają do czynienia – zwrócił uwagę.

Prezydent wręczył podczas uroczystości odznaczenia państwowe. Złote Krzyże Zasługi odebrali m.in.: drużynowa mistrzyni paraolimpijska z Rio de Janeiro w tenisie stołowym Karolina Pęk, jej trener Xu Kai, animator sportu osób z niepełnosprawnościami Adam Jurasz oraz lekarz opiekujący się paraolimpijczykami Adrian Błasiak. Srebrne Krzyże Zasługi otrzymał zaś m.in. wicemistrz paraolimpijski z Rio de Janeiro w tenisie stołowym Rafał Czuper.

Zwycięzców plebiscytu w poszczególnych kategoriach wyłoniono na podstawie głosów oddawanych wcześniej przez internautów. Otrzymali oni statuetki im. Ludwiga Guttmanna, twórcy ruchu paraolimpijskiego.

Wśród trenerów wyróżniono głównego szkoleniowca kadry Polski niepełnosprawnych w tenisie stołowym Andrzeja Ochala, Wydarzeniem Roku okazało się World Para Athletics Grand Prix w Bydgoszczy, a Organizacją Roku fundacja Złotowianka.

W uroczystości w Centrum Olimpijskim w Warszawie wzięła udział m.in. powołana w czwartek przez prezydenta RP na stanowisko ministra sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk.

– Obserwowałam szermierzy na wózkach, sama próbowałam sił w tym sporcie i widziałam, ile wysiłku to kosztowało. Według mnie wszyscy państwo jesteście wygranymi. Dajecie przykład ludziom, którzy mają problem, by wyjść i otworzyć się – zaznaczyła była szpadzistka.

Na gali obecny był także poprzednik Dmowskiej-Andrzejuk – Witold Bańka, który 1 stycznia obejmie urząd przewodniczącego Światowej Agencji Antydopingowej (WADA).

Medale 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego z rąk prezesa Andrzeja Kraśnickiego odebrali: Rodzik, Nowicki, Pięta, łuczniczka Małgorzata Olejnik, pływak Arkadiusz Pawłowski, lekkoatleta Mirosław Pych oraz działacze: Jerzy Jankowski, Danuta Tarnawska i Romuald Schmidt. Prezes PKPar. Łukasz Szeliga otrzymał z kolei medal za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego.