– Trema mnie „zjadła” w superlidze, a w WTT Youth Contender jej się nie obawiam, bowiem mam już doświadczenie w turniejach międzynarodowych, w tym w ośrodku „Cetniewo” we Władysławowie – mówi Mateusz Żelengowski, aktualny Mistrz Polski Juniorów w deblu z Mateuszem Zalewskim.

W wieku 16 lat, w ostatniej kolejce poprzedniego sezonu, Mateusz Żelengowski zadebiutował w Lotto Superlidze. W pożegnalnym meczu ZKS Palmiarnia Zielona Góra z Energą Manekinem Toruń przegrał z Michałem Małachowskim.

– Pamiętam doskonale mój debiut w superlidze, „zjadła” mnie trema i przegrałem z Michałem Małachowskim, którego dwa tygodnie później pokonałem w meczu 1 ligi. Jednak pojedynek w najwyższej klasie rozgrywkowej to niezapomniane wrażenia i mam nadzieję, że jeszcze będzie mi dane grać na tym poziomie – powiedział Mateusz Żelengowski, na co dzień podstawowy zawodnik zielonogórskiego ZKS-u, lidera grupy północnej.

W obecnym sezonie zawodnik pochodzący ze Świebodzina jest podstawowym zawodnikiem ZKS Palmiarnia, który jest kandydatem do awansu do Lotto Superligi.

– To mój drugi sezon w 1. lidze. Uważam, że już go mogę zaliczyć do udanych. Najbardziej jestem zadowolony z tego, że osiągnąłem pewną stabilizację w porównaniu z poprzednim. Na dziś mam ponad 60-procentowy bilans wygranych meczów, a najcenniejsze zwycięstwa to pokonanie m.in. Alana Wosia, Michała Murawskiego, Jacka Nowokuńskiego czy Igora Misztala – dodał tenisista stołowy, który ma w singlu 20 zwycięstw oraz 12 porażek.

Do Władysławowa Mateusz Żelengowski przyjedzie jako nowy Mistrz Polski Juniorów w grze podwójnej z Mateuszem Zalewskim.

– Myślę, że złoto w tegorocznych MPJ w deblu to jeden z moich największych sukcesów. Stawiam go na równi ze złotem w mikście z Zuzanna Wielgos w MP kadetów oraz srebrem w MP młodzików w singlu. Z tego względu, że gra pojedyncza zawsze jest najbardziej prestiżowa – ocenił wychowanek KS Jofrakuda Świebodzin, gdzie uczył się grać w tenisa stołowego pod okiem ojca.

Mateusz Żelengowski dodał, że w wieku 13 lat zadebiutował w 2-ligowym KU AZS Uniwersytet Zielona Góra u trenera Daniela Bobka. – Po dwóch latach spędzonych w AZS-ie przeszedłem do ZKS-u Palmiarnia Zielona Góra, gdzie moimi trenerami są Lucjan Błaszczyk i Andrzej Kopecki.

Dotychczas Mateusz Żelengowski uczestniczył w czterech turniejach rangi World Tour w kadetach i juniorach. – Najlepiej wypadłem w listopadowym turnieju w słowackim Senec, gdzie po wyjściu z grupy dotarłem do 2. rundy turnieju głównego. Szczególne są dla mnie zawody w COS-OPO Cetniewo, gdyż są to Międzynarodowe Mistrzostwa Polski z bardzo silną obsadą. Moim pierwszym turniejem międzynarodowym rangi World Tour było właśnie Polish Open w Cetniewie w 2019 roku. Najlepiej poszło mi w grze deblowej, w której wraz z zawodnikiem z Rumunii dotarliśmy do 3. rundy. Brałem udział także w międzynarodowych zawodach w Duesseldorfie i belgijskim Hasselt – stwierdził.