– Paratenisiści stołowi intensywnie przepracowali miniony sezon. Jego zwieńczeniem będzie start w Europejskich Igrzyskach Młodzieżowych w Pajulahti od 27 czerwca do 4 lipca – mówi Marta Smętek, trenerka główna w Centrum Szkolenia PZTS dla zawodników niepełnosprawnych w Krakowie.

– Treningi w Centrum Szkolenia Polskiego Związku Tenisa Stołowego rozpoczęliśmy pierwszego września 2021 roku. W grupie szkoleniowej są: Barbara Jabłonka, Ewa Cychowska, Dominik Bartosik i Kamil Kowalski, zaś nasi sparingpartnerzy to: Janusz Chamot i zawodnicy klubu Bronowianka. Zawodnicy bardzo intensywnie przepracowali sezon, trenujemy każdego dnia. W ciągu tygodnia doskonalimy trening techniczno-taktyczny na stole, fizyczny oraz serwis. Oprócz systematycznych treningów zawodnikom z centrum dochodzą turnieje ogólnopolskie, międzynarodowe i zgrupowania juniorskie – powiedziała Marta Smętek.

Trenerka jest bardzo doświadczoną, wciąż czynną zawodniczką – występuje w piątym zespole ekstraklasy AZS PWSiP Łomża. Marta Smętek jest byłą reprezentantką Polski, która zdobyła łącznie aż 26 medali mistrzostw kraju. Grała w klubach z Gdańska, Nadarzyna, Ornety, Lidzbarka Warmińskiego, Gorzowa Wielkopolskiego, Międzyzdrojów i Krakowa.

– Przed nami najważniejsza impreza dla juniorów w tym roku, a mianowicie Europejskie Igrzyska Młodzieżowe, które za tydzień rozpoczną się w Finlandii. Mam nadzieję, że nasza praca przyniesie efekty na turniej – dodała.

Marta Smętek przyznała również, że w Polsce jest ok 240 zawodników niepełnosprawnych z licencjami. – W Reprezentacji znajduje się 40 paratenisistów stołowych, którzy zostali wyselekcjonowani przez trenera koordynatora kadry narodowej Andrzeja Ochala.

O swojej pracy z niepełnosprawnymi opowiada Andrzej Ochal: – Od 2018 roku, tj. od początku mojej pracy jako trener główny, wraz z trenerami Xu Kaiem i Markiem Biernatem, chcieliśmy aby w Polsce powstało miejsce, gdzie zawodnicy niepełnosprawni mogliby regularnie trenować. Udało się to zrealizować w 2021 roku na obiektach klubu Bronowianka Kraków przy współpracy z Polskim Komitetem Paraolimpijskim i akceptacją Zarządu PZTS.

Szkoleniowiec wyjaśnił, że obecnie trenuje czworo zawodników z różnych klubów, ale plany są bardzo ambitne. – Docelowo chcielibyśmy aby w przyszłości trenowało w Centrum Szkolenia 10-12 osób. Kierowalibyśmy tam najzdolniejszą młodzież, która później reprezentowałaby nasz kraj na arenie międzynarodowej. Już widać efekty pracy, zawodnicy mają możliwość sprawdzać się w swoich pierwszych zawodach międzynarodowych. Basia Jabłonka walczy o kwalifikację do tegorocznych Mistrzostw Świata. Wszystkie działania są częścią projektu Paryż 2024-Los Angeles 2028, a także Los Angeles 2028-Brisbane 2032. Liczymy, że praca sztabu sprawi, iż będziemy mieli nowych młodych kadrowiczów w kolejnych Igrzyskach Paraolimpijskich – powiedział Andrzej Ochal.