Od środy liczba beneficjentów programu „Team100” wzrosła do 250 – poinformował minister sportu Witold Bańka. Projekt ma na celu finansowe wspieranie młodych zawodników. W elitarnym gronie znalazła się Natalia Bajor oraz Jakub Dyjas, Patryk Zatówka i Marek Badowski.

W czerwcu 2017 roku, kiedy program zainaugurowano, wsparciem zostało objętych 100 utalentowanych sportowców. W październiku dołączyło kolejnych 27 młodych, a na początku tego roku liczba osiągnęła 202 beneficjentów w wieku 18-23 lata.

– Rozpoczynaliśmy z grupą 100, ale przeczuwaliśmy, że projekt będzie się rozwijał. Ta nazwa to upamiętnienie roku stulecia odzyskania niepodległości i program funkcjonuje pod taką nazwą do dzisiaj, mimo że mieliśmy dotychczas 202, a teraz mamy już 250 członków Teamu – powiedział Bańka podczas środowej konferencji prasowej na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie.

Dodał, że „Team100” to wielki projekt i niezwykle istotny z punktu widzenia długofalowej strategii rozwoju.
W konferencji udział wzięli również m.in. wicepremier i minister kultury Piotr Gliński oraz prezes Polskiej Fundacji Narodowej Filip Rdesiński.
– Jesteście elitą. Młodą, ale elitą polskiej wspólnoty narodowej. Wasze sukcesy są ważne dla nas wszystkich. We współczesnym świecie to jest szalenie istotne wizerunkowo. Dziękuję za waszą ciężką pracę – wspomniał Gliński.
Wicepremier i minister kultury cieszył się również z tego, że udział sportowców w programie „Team100” wiąże się nie tylko z wymiernymi korzyściami finansowymi, ale też z poczuciem wspólnoty.
– W sporcie szalenie ważna jest więź z innymi. W grach zespołowych to jest w zasadzie warunek jakiegokolwiek sukcesu, a w dyscyplinach indywidualnych daje dodatkowe pokłady sił. Jak istotna jest mentalność pokazali ostatnio polscy siatkarze. Strona fizyczna i psychiczna są bardzo ważne, ale w tym ideale greckim, ideale człowieka, liczy się też moralność w życiu. Chodzi o to, żeby być człowiekiem uczciwym, przyzwoitym, wywiązywać się ze swoich obowiązków – zwrócił się do sportowców Gliński.

Jak podkreślił Bańka, planowana jest już dalsza pomoc dla sportowców, którzy zakończą udział w programie.

– Kolejnym etapem jest indywidualne wsparcie sponsoringowe spółek skarbu państwa. To projekt dla starszych sportowców, wywodzących się z programu Team100 – poinformował szef resortu.
Wspierani sportowcy rywalizują w 37 dyscyplinach, w tym 26 olimpijskich i 11 paraolimpijskich. W rozmaitych imprezach i różnych kategoriach wiekowych wywalczyli oni 186 medali: 49 złotych, 63 srebrne i 74 brązowe.
– Jesteście elitą polskiego sportu. Państwo obdarzyło was zaufaniem, a wy odwdzięczacie się medalami. Mamy nadzieję, że jesteście grupą przyszłych medalistów olimpijskich i paraolimpijskich. To wy będziecie stanowić o sile polskiego sportu w najbliższych latach – zwrócił się do sportowców Bańka.
W imieniu beneficjentów głos zabrali kolarstwo torowe Paulina Petri i Bartosz Kucharski, a także reprezentujący niepełnosprawnych sportowców lekkoatleta Michał Derus.
– Taki program pomoże nam zdobyć jeszcze więcej, możemy zawsze zawiesić poprzeczkę wyżej. Być członkiem tego zespołu to naprawdę duża satysfakcja – powiedział Kucharski.
Projekt „Team 100” powstał z inicjatywy ministra sportu we współpracy z Polską Fundacją Narodową i Instytutem Sportu. Polega na wspieraniu młodych sportowców przygotowujących się przede wszystkim do letnich igrzysk w Tokio w 2020 roku. Każdy z beneficjentów otrzymuje rocznie 40 tysięcy złotych i może samodzielnie decydować o wykorzystaniu tych środków.
Operatorem programu jest Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy. Dodatkowe wsparcie umożliwia m.in. łączenie kariery sportowej z nauką i podnoszeniem kwalifikacji zawodowych. Młodzi sportowcy samodzielnie decydują o wykorzystaniu otrzymanych funduszy. Środki mogą przeznaczyć na m.in. fizjoterapeutę, lekarza, dietetyka, psychologa, suplementację, wynajem mieszkania czy studia. Jest to pierwszy tego typu program w Polsce. Zawodnicy zobowiązani są do przestrzegania Kodeksu Etyki Beneficjenta oraz utrzymywania odpowiedniego poziomu sportowego.