– Tuż przed Indywidualnymi Mistrzostwami Europy obie nasze reprezentacje – kobieca i męska – miały zaplanowane zgrupowanie w COS-ie w Cetniewie i z tej akcji szkoleniowej nie rezygnujemy – mówi Stefan Dryszel, dyrektor sportowy Polskiego Związku Tenisa Stołowego.

Pandemia koronawirusa wymusiła wiele zmian w kalendarzu krajowym i międzynarodowym. Niestety IME na stołecznym Torwarze nie odbędą się w terminie 15-20 września. ETTU i PZTS chcą zorganizować zawody w niedalekiej przyszłości, w bardziej sprzyjających okolicznościach, i dla wszystkich uczestników, i kibiców polskich oraz zagranicznych.

– Tuż przed mistrzostwami mieliśmy zaplanowane zgrupowanie w Centralnym Ośrodku Sportu – Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Cetniewie. I z niego nie chcemy rezygnować, choć zdajemy sobie sprawę, że odbędzie się raczej w krajowej obsadzie. Wcześniej akces zgłaszali m.in. Belgowie i Portugalczycy, a trener Zbigniew Nęcek rozmawiał z Węgierkami. Niestety obostrzenia sprawiają, że trudno spodziewać się zagranicznych przeciwników, skoro nie będzie Mistrzostw Europy – przyznał Stefan Dryszel, wieloletni selekcjoner Polaków.

Prowadzona przez Tomasza Krzeszewskiego kadra mężczyzn trenuje w Sępólnie Krajeńskim, zaś Polki za kilka dni pojadą na zgrupowanie do Budapesztu. To miał być już niemal końcowy etap przygotowań do IME w Warszawie.

– Mam nadzieję, że uda się turniej przeprowadzić do końca tego roku. W 2021 roku kalendarz będzie niesamowicie przeładowany i trudno będzie znaleźć miejsce na kolejną wielką imprezę. Pamiętajmy, że na przełom lutego i marca przesunięte zostały Drużynowe Mistrzostwa Świata w Korei Południowej, potem zaplanowane są Indywidualne Mistrzostwa Świata w Stanach Zjednoczonych, a kilka tygodni później Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Do tego w kwietniu i maju rozgrywane będą europejskie i światowe kwalifikacje olimpijskie. Inna sprawa skąd znaleźć środki finansowe na liczne i drogie wyjazdy – dodał Stefan Dryszel, przed laty grający z sukcesami w reprezentacji z Andrzejem Grubbą, Leszkiem Kucharskim czy Andrzejem Jakubowiczem.

Już wkrótce, na początku września mają się rozpocząć rozgrywki męskiej Lotto Superligi. W Sępólnie Krajeńskim zaplanowane są Indywidualna i Drużynowe Młodzieżowe Mistrzostwa Polski, potem wystartuje kobieca ekstraklasa, a swoje MP rozegrają kadeci w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Taki jest plan, a wiele będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju.