W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odbyło się wyjątkowe spotkanie. Wszystko za sprawą niezwykłego młodzieńca Wojtka Sawickiego. Jest on zawodnikiem grającym w tenis stołowy dźwiękowy – dyscyplinę sportową stworzoną dla osób niewidomych. Poza tenisem jego pasją są zagadnienia dotyczące antyterroryzmu. Policjanci spełnili dwa jego największe marzenia – poznał swoją idolkę Natalię Partykę jak i tajniki służby policyjnej.

Komendę Wojewódzką Policji w Poznaniu odwiedzili wyjątkowi goście. To delegacja reprezentacji kobiet w tenisie stołowym: Natalia Partyka, trener reprezentacji Zbigniew Nęcek oraz jego asystentka, była reprezentantka Polski, Kinga Stefańska. Na spotkaniu insp. Piotr Mąka Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu gościł również Leszka Szmaja – wieloletniego pedagoga, nauczyciela wychowania fizycznego i rehabilitanta Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. Jest on twórcą tenisa stołowego dźwiękowego – gry stworzonej z myślą o osobach niewidomych. W spotkaniu uczestniczył również jeden z jego podopiecznych, Wojtek Sawicki z rodzicami, który od urodzenia nie widzi. Obecność tej delegacji w murach Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu nie była jednak przypadkowa.

W sierpniu Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu, wspólnie z dziećmi ze środowiska policyjnego woj. wielkopolskiego, w Regionalnym Centrum Profilaktyki Uzależnień dla Dzieci i Młodzieży w Rogoźnie, poznali Leszka Szmaja oraz Wojtka, którzy zaprezentowali dzieciom specjalnie przygotowany pokaz gry tenisa stołowego dźwiękowego. Wówczas też insp. Piotr Mąka poznał marzenia i hobby Wojtka, którymi są zagadnienia związane z antyterroryzmem. Chłopiec pragnął też spotkać się z jego idolką Natalią Partyką.

Wiedząc o tym, iż w dniach 19-21 listopada reprezentacja Polski kobiet w tenisie stołowym przebywać będzie w Poznaniu w ramach rozgrywanego meczu z reprezentantkami Ukrainy, policjanci z Wielkopolski postanowili zorganizować dla Wojtka niespodziankę. Trener Zbigniew Nęcek bez wahania zgodził się na tę inicjatywę. Natalia Partyka na spotkanie z Wojtkiem przygotowała dla niego okolicznościowy puchar, a wręczając mu go czterokrotna mistrzyni paraolimpijska i wielokrotna mistrzyni świata, życzyła chłopcu sukcesów w uprawianej przez niego dyscyplinie sportowej.

Kulminacyjnym momentem spotkania było przekazanie koszulki reprezentacji Polski w tenisie stołowym na rzecz Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom Po Poległych Policjantach przez Polski Związek Tenisa Stołowego, za co w szczególności pragniemy podziękować trenerowi Zbigniewowi Nęckowi. Na koszulce swój podpis złożyła nasza wybitna zawodniczka.

Po zakończeniu spotkania w KWP w Poznaniu Wojtek Sawicki pojechał do Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu, gdzie policjanci starali się spełnić marzenia niewidomego chłopca. Mógł dotknąć sprzęt wykorzystywany w pracy policjanta oraz poznać tajniki służby.

Dla wielkopolskich policjantów nie była to jednak pierwsza okazja spotkania się z wybitną i o wielkim sercu reprezentantką Polski. Natalia Partyka w 2012 roku odwiedziła Poznań wraz ze swoim ówczesnym klubem sportowym SKTS Sochaczew, rozegrawszy charytatywny pokazowy mecz tenisa stołowego z chorym na mukowiscydozę 12-letnim chłopcem – Antkiem Kaźmierskim. Była to inicjatywa, którą zorganizowała Wielkopolska Policja we współpracy z Urzędem Miasta Poznania oraz Polskim Towarzystwem Walki z Mukowiscydozą.

Zaprzyjaźniony od tamtego czasu z Policją Antek nie mógł niestety być obecny na ostatnim meczu i dopingować reprezentację Polski, gdyż przebywa w szpitalu. Wiedząc o tym, sztab trenerski reprezentacji wraz z Natalią Partyką zadecydowali, iż po spotkaniu w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu sprawią młodzieńcowi niespodziankę i go odwiedzą. Było to przejmująco miłe spotkanie po latach, dające możliwość porozmawiania Natalii Partyki z Antkiem Kaźmierskim – obecnie 17-letnim młodzieńcem. Chłopiec w ramach podziękowań za wspaniały gest przekazał mistrzyni okolicznościową koszulkę z tegorocznego III Biegu Po Oddech, zorganizowanego na rzecz chorych osób na mukowiscydozę.