Rafał Zlezarczyk, licencjonowany sędzia Polskiego Związku Tenisa Stołowego, został nominowany do prowadzenia spotkań podczas 2. Letnich Igrzysk Olimpijskich Młodzieży, które odbędą się w sierpniu w chińskim Nankinie. To pierwsze w historii tak prestiżowe wyróżnienie dla polskiego sędziego tenisa stołowego. Mający niespełna 20 lat Rafał Zlezarczyk od sierpnia ub.r. brał udział w projekcie o nazwie „Young Umpires Project Nanjing 2014”, organizowanym przez Międzynarodową Federację Tenisa Stołowego (ITTF). Miał on na celu wyłonienie dwunastoosobowej reprezentacji sędziów młodego pokolenia, którzy pojadą na Igrzyska do Chin.

Zajęcia, prowadzone w całości w języku angielskim, odbywały się za pośrednictwem platformy e-learningowej. Warunkiem uczestnictwa w kursie było posiadanie międzynarodowej klasy sędziowskiej bądź uprawnień do prowadzenia spotkań w najwyższej lidze rozgrywkowej we własnym kraju. Wiek uczestników nie mógł być niższy niż 18 i wyższy niż 25 lat. W projekcie brali udział młodzi sędziowie z ponad 20 krajów z Europy, Azji oraz Ameryk Północnej i Południowej. Myśleniczanin był najmłodszym spośród wszystkich uczestników.

W grudniu 2013 roku Rafał Zlezarczyk przystąpił do końcowego egzaminu i uzyskał wynik pozytywny. Kolejnym krokiem było zakwalifikowanie się do najlepszej „dwunastki”. Ostateczną decyzję o zatwierdzeniu składu sędziowskiego podjął Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Obok Zlezarczyka nominację otrzymało jeszcze sześcioro innych Europejczyków, a także przedstawiciele Kanady, Argentyny, Malezji, Mongolii i Hongkongu.

Rafał Zlezarczyk to obecnie najmłodszy międzynarodowy sędzia tenisa stołowego w Polsce i jeden z namłodszych na świecie. Jest pierwszym od momentu włączenia tenisa stołowego do grona dyscyplin olimpijskich, a więc od 1988 roku, polskim sędzią tenisa stołowego, który weźmie udział w Igrzyskach Olimpijskich.

W 2. Letnich Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży wystartuje dwoje reprezentantów Polski. Awans z rozgrywanego na początku lutego, europejskiego turnieju kwalifikacyjnego do 2. LIOM uzyskali zarówno Natalia Bajor, jak i Patryk Zatówka. Igrzyska odbędą się w dniach 16 – 28 sierpnia br., a ich gospodarzem będzie chińskie miasto Nankin.