Rozstawiony z nr 1 Rafał Formela (MRKS Gdańsk) zwyciężył w 1. Grand Prix Polski Kadetów w Krakowie. To jego pierwszy finał i zwycięstwo w tym cyklu. – Nie czułem się faworytem turnieju, mimo rozstawienia z jedynką – przyznał triumfator. Wśród kadetek wygrała Natalia Bogdanowicz (Warmia Lidzbark Warmiński).

14-letni Rafał Formela wygrał wszystkie trzy mecze grupowe po 3:0. W rundzie pucharowej pokonał Dominika Soliło 3:0, Wojciecha Szymczaka 3:1, w ćwierćfinale Aleksa Pakułę 3:0, w półfinale młodzika Patryka Żyworonka 3:1 i w finale rozstawionego z nr 2 Marcela Błaszczyka 3:0.

– Jestem bardzo szczęśliwy, że udało mi się wygrać I Grand Prix Polski Kadetów. Wiedziałem, że po wyjściu z grupy każdy mecz będzie trudny. Nie nastawiałem się na wygraną, lecz na walkę o każdą piłkę. Niezależnie od przeciwnika i jego stylu, starałem się grać konsekwentnie swój tenis stołowy i panować nad emocjami – powiedział Rafał Formela.

Reprezentant MRKS Gdańsk dodał, że wcześniej kilkakrotnie stawał na podium GPP i MP żaków, młodzików czy kadetów, jednak w singlu nigdy nie udało mu się dotrzeć do finału. – Spotkanie z Marcelem Błaszczykiem z Dwójki Rawa Mazowiecka był bardzo zacięty. Gra z tak doświadczonym i utytułowanym zawodnikiem była bardzo trudna, a o zwycięstwie zadecydowały końcówki setów. Podwójnie cieszy wygrana w pierwszym występie finałowym.

W następnym tygodniu Biało-Czerwoni wezmą udział w WTT Youth Star Contender we Władysławowie. W kadetach powołania otrzymali Rafał Formela, Marcel Błaszczyk, Dawid Jadam, Wiktor Klag, Mateusz Sakowicz, Artur Gromek, Patryk Żyworonek, Samuel Michna i Natalia Bogdanowicz, Zofia Śliwka, Karolina Hołda, Natalia Gaworska, Milena Mirecka, Wanessa Kulczycka, Julia Bartkiewicz.

– Start w WTT Youth Star Contender jest dla mnie dużym wyróżnieniem. Cieszę się, że dane mi będzie poczuć atmosferę i emocje tak prestiżowego turnieju. Wiem, że poziom będzie wysoki, ale chcę się pokazać z najlepszej strony i powalczyć o każdy punkt, zarówno w grze indywidualnej, jak i deblowej – stwierdził Rafał Formela.

Na co dzień zwycięzca GPP Kadetów trenuje w Centrum Szkolenia PZTS im. Andrzeja Grubby w Gdańsku pod okiem Piotra Szafranka i Alana Wosia. – Przy okazji chciałbym bardzo serdecznie podziękować trenerom za wsparcie, poświęcony czas i cierpliwość, dzięki czemu mogłem odnieść sukces – podsumował.

Mówiąc o swoim stylu gry, leworęczny Rafał Formela powiedział: – Gram ofensywnie blisko stołu obustronnym atakiem topspinowym. Moją mocną stroną są serwis oraz szybki blok i kontra po całym stole. Lubię styl Japończyka Koki Niwy i Szweda Trulsa Moregarda.