Broniąca tytułu Chinka Zhu Yuling zagra z Tajwanką Cheng I-Ching, zaś Japonka Kasumi Ishikawa z Chinką Ding Ning w półfinałach Pucharu Świata w Chengdu. Jedyną Europejką w „ósemce” była Austriaczka Sofia Polcanova.

Polcanova – ostatnia z europejskich zawodniczek – przegrała w ćwierćfinale chińskiej imprezy z najwyżej rozstawioną Zhu Yuling 0:4 (6:11, 12:14, 8:11, 4:11).

Podczas niedawnych mistrzostw Europy w Alicante pochodząca z Mołdawii Polcanova zdobyła brązowy medal, a obok niej na najniższym stopniu podium stała Katarzyna Grzybowska-Franc. Zwycięzżyła inna reprezentantka Polski Li Qian, po zwycięstwie w decydującym pojedynku nad Ukrainką Margarytą Pesocką.

Być może w finale PŚ w Chengdu dojdzie do powtórki z meczu o złoty medal ubiegłorocznych mistrzostw świata w Duesseldorfie, gdzie mistrzyni olimpijska Ding Ning okazała się lepsza od Zhu Yuling.

W rankingu międzynarodowej federacji Zhu Yuling zajmuje pierwsze miejsce, Ishikawa – czwarte, Ding Ning – szóste, a Cheng I-Ching – ósme.

Chinki zdominowały Puchar Świata, który rozgrywany jest od 1996 roku. Na liście triumfatorek są tylko pingpongistki z tego kraju i najlepsza przed dwoma laty Japonka Miu Hirano. Tym razem odpadła w 1/4 finału, po porażce z Ishikawą 1:4 (11:4, 7:11, 9:11, 6:11, 3:11).