We Władysławowie trwa camp przed World Cadet Challenge czyli nieoficjalnymi Mistrzostwami Świata Kadetów. – Pamiętam jak wspólnie z Lucjanem Błaszczykiem prezentowaliśmy Władysławowo na tle kontrkandydatów do organizacji tej prestiżowej imprezy. Już wtedy dostawaliśmy sygnały, szczególnie ze strony japońskiej, że mamy duże szansę, aby dostać te zawody – wspomina wiceprezes PZTS Kamil Dziukiewicz.

Wspomniany Kongres miał miejsce w Düsseldorfie przy okazji Indywidualnych Mistrzostw Świata. Podczas jego trwania delegacja Polskiego Związku Tenisa Stołowego z Kamilem Dziukiewiczem i Lucjanem Błaszczykiem lobbowała za organizacją ITTF World Cadet Challenge we Władysławowie.

– Doskonale pamiętam ten moment. Razem z Luckiem mieliśmy jasny cel, by jak najlepiej zaprezentować kandydaturę Polski i Władysławowa. Wyszło dobrze, bo dostaliśmy tę prestiżową imprezę. Ciepłe słowa padały z ust japońskiej delegacji, która zapewniała nas, że mamy duże szansę i, że mamy głos Japonii. To świetny turniej, a przecież we Władysławowie od lat z powodzeniem organizowane są topowe imprezy, za które zbieramy pochwały za wysoki poziom organizacyjny i sportowy – wspomina Dziukiewicz.

– Przyznanie Polsce organizacji Mistrzostw Świata Kadetów to prestiżowy sukces PZTS i cieszę się, że miałem udział w tym osiągnięciu. W Radzie Dyrektorów ITTF jest wielu moich znajomych zawodników z którymi grałam przez lata i dziś te kontakty na pewno są bardzo ważne i przydatne – powiedział Lucjan Błaszczyk.

ITTF World Cadet Challenge walczą reprezentacje poszczególnych kontynentów. Przez lata w drużynie Europy grali polscy tenisiści stołowi, a trenerem był Jarosław Kołodziejczyk. Teraz w składzie jest m.in. Miłosz Redzimski, który jest o 1-2 lata od swych niektórych zagranicznych przeciwników. Nie mając skończonych 13 lat zdobył brązowy medal w grze pojedynczej podczas Mistrzostw Europy Kadetów w Ostrawie. W Europie już jest w czołówce kadetów, mimo że rywale są od niego starsi.

Wśród dziewcząt liderką reprezentacji będzie Anna Brzyska z jarosławskiego Kolpinga.

– Znam ją doskonale, bo to zawodniczka mojego klubu. To aktualnie najlepsza polska pingpongistka plasująca się na 16 miejscu w rankingu światowym U15. Wierzę, że dobrze zaprezentuje się podczas ITTF World Cadet Challenge we Władysławowie. Naszym młodym reprezentantom życzę samych udanych wymian i świadomości, że reprezentowanie naszego kraju to ogromna odpowiedzialność i wyróżnienie. Sam będę we Władysławowie i zachęcam do tego także wszystkich kibiców. Przypomnę tylko, że World Cadet Challenge wygrywał m.in. Zhang Jike, a to wróży mnóstwo sportowych emocji – zakończył Dziukiewicz.

Partnerami i współorganizatorami turnieju są: Międzynarodowa Federacja Tenisa Stołowego, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Poczta Polska, Butterfly, Joola oraz Przegląd Sportowy.