Finał LOTTO Superligi, turnieje Polish Open z cyklu ITTF dla kadetów i juniorów oraz niepełnosprawnych i finał Pucharu Polski kobiet – od 21 maja do 1 czerwca Pomorze będzie stolicą polskiego tenisa stołowego.

W najbliższy wtorek w Gdańsku odbędzie się finał rozgrywek pucharowych z udziałem MRKS, UKS Dojlidy Białystok, KS Bronowianka Kraków i KU AZS UE Wrocław, w składzie z mistrzynią kraju w singlu Natalią Bajor oraz siostrami Anną i Katarzyną Węgrzyn.

Natomiast od 22 do 26 maja we Władysławowie rozgrywany będzie turniej ITTF Junior Circuit Premier Polish Open dla juniorów i kadetów. Przed laty w tej imprezie występowały takie gwiazdy ping-ponga, jak medaliści igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata: Niemiec Dimitrij Ovtcharov czy Japończycy Miu Hirano, Jun Mizutani i Seiya Kishikawa. W nadmorskich zawodach uczestniczyli również m.in. Brazylijczyk Hugo Calderano, Niemiec Ruwen Filus, Portugalczycy Tiago Apolonia i Marcos Freitas i inni.

Polski turniej zaliczany jest do prestiżowego cyklu Premium międzynarodowej federacji. Wyżej jest tylko Golden Series z czterema imprezami. W Ośrodku Przygotowań Olimpijskich „Cetniewo” we Władysławowie wystąpi ponad 300 zawodniczek i zawodników z ok. 30 krajów, w tym m.in. Japończycy, Tajwańczycy, Niemcy i Szwedzi.

W najbliższą sobotę (25 maja) w Gdańsku odbędzie się finał LOTTO Superligi, w którym sześciokrotny mistrz Polski Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki zmierzy się z walczącym o pierwszy tytuł Dekorglassem Działdowo. Zespół z Mazowsza ma bardzo wyrównany skład, który tworzą Japończyk Kaii Yoshida, Grek Panagiotis Gionis, Marek Badowski i Czech Pavel Sirucek. Liderami ekipy rywali są Chińczyk Shang Kun, Słowak Wang Yang i Wong Chun Ting z Hongkongu; ten ostatni nie wystąpi, bowiem nie może grać więcej niż jeden Azjata.

Decydujące spotkanie rozegrane zostanie w hali Centrum Szkolenia PZTS im. Andrzeja Grubby.

– Na pewno na trybunach w Gdańsku zasiądzie komplet publiczności. Taki mecz będzie dobrą reklamą tenisa stołowego. Gdańsk organizował już imprezy o takiej randze więc jestem spokojny o najwyższą jakość organizacji tego spotkania – uważa prezes LOTTO Superligi, Zbigniew Leszczyński

W dniach 30 maja – 1 czerwca zaplanowane są zawody dla niepełnosprawnych – ITTF Fa20 Para Polishe Open we Władysławowie.

– Turniej Polish Open dzięki decyzji Polskiego Związku Tenisa Stołowego po 10 latach wraca do kalendarza najważniejszych imprez międzynarodowych. Turnieje podzielone są ze względu na rangę zawodów m.in. na imprezy Factor 40 i Factor 20, a różnice dotyczą liczby zdobywanych punktów do rankingu, który później ma znaczenie w kwalifikacjach do Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio – powiedział trener reprezentacji Andrzej Ochal.

W składzie kadry biało-czerwonych jest m.in. mistrz i wicemistrz paraolimpijski z Londynu Patryk Chojnowski, który niedawno został złotym medalistą MP w tenisie stołowym.