Międzynarodowa Federacja Tenisa Stołowego zaprezentowała 40. drużyn męskich i żeńskich, które w dniach 30. września – 9. października 2022 roku wezmą udział w Drużynowych Mistrzostwach Świata w chińskim Chengdu.

W tegorocznych mistrzostwach globu wystąpi tylko żeńska drużyna naszego kraju. Niestety, w gronie ekip które zakwalifikowały się do udziału w DMŚ w Chengdu, zabrakło podopiecznych Tomasza Krzeszewskiego. – Kluczowe do uzyskania kwalifikacji były Drużynowe Mistrzostwa Europy w Kluż-Napoka. Niestety naszej męskiej reprezentacji nie udało się awansować do ćwierćfinału tych zawodów – mówi Stefan Dryszel, dyrektor sportowy Polskiego Związku Tenisa Stołowego.

Faworytami zmagań w Drużynowych Mistrzostwach Świata w Chengdu będą gospodarze imprezy – Chińczycy, którzy triumfowali podczas ostatnich mistrzostw globu rozegranych w 2018 roku w Halmstad w Szwecji. Męska reprezentacja Chin w wielkim finale pokonała wówczas Niemców, a Chinki pokonały drużynę Japonii.

W Chengdu wystąpi po 40. najlepszych męskich i żeńskich zespołów, które w pierwszym etapie zostaną podzielone na osiem pięciozespołowych grup. Do fazy pucharowej, która wyłoni medalistów, awansują dwie najlepsze drużyny z każdej grupy.

Chengdu to piękne i tętniące życiem miasto. W przeszłości z powodzeniem odbywały się tutaj imprezy na wysokim poziomie m.in. Puchar Świata mężczyzn i kobiet czy turnieju z cyklu ITTF World Tour – mówi Liu Guoliang, w przeszłości trener kadry A Chin a obecnie wiceprezes wykonawczy ITTF i prezes Chińskiego Związku Tenisa Stołowego.

Drużynowe Mistrzostwa Świata mężczyzn rozgrywane są od 1926 roku. Gospodarzem pierwszych zawodów był Londyn. Osiem lat później po raz pierwszy rozegrano także światowy czempionat w gronie kobiet.

Lista zakwalifikowanych drużyn –> https://www.ittf.com/2022/06/22/100-days-go-chengdu-2022-world-championships-finals-ittf-unveils-qualified-teams/