Pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej mistrzostw Europy, trzy bezpośrednie kwalifikacje na igrzyska paraolimpijskie i wiele miejsc na podium w międzynarodowych turniejach rankingowych – tak w skrócie można podsumować 2019 rok reprezentacji Polski osób niepełnosprawnych w tenisie stołowym.

Niepełnosprawni tenisiści stołowi od stycznia do grudnia znakomicie reprezentowali nasz kraj na arenie międzynarodowej. W imprezie głównej 2019 roku – mistrzostwach Europy w Helsingborgu (Szwecja) nasi zawodnicy wywalczyli aż 18 medali (pięć złotych, pięć srebrnych i osiem brązowych). Taki dorobek pozwolił Polakom wygrać klasyfikację medalową! Dodatkowo złoci medaliści z tej imprezy: Natalia Partyka, Patryk Chojnowski i Dorota Bucław uzyskali bezpośrednie kwalifikacje do igrzysk paraolimpijskich w 2020 roku w Tokio.

Sukcesem biało-czerwonych zakończył się także start w INAS Global Games w Brisbane. W odległej Australii na podium stawali Dorota Nowacka i Krystyna Łysiak. Pierwsza w Brisbane wywalczyła srebrny i brązowy medal, a druga stanęła na drugim stopniu podium. Ponadto reprezentanci Polski wywalczyli wiele medali w międzynarodowych turniejach rankingowych w Lignano (Włochy), Lasko (Słowenia), Cetniewie (Polska), Ostrawie (Czechy) i Hangzhou (Chiny).

– To był najlepszy rok w historii. Nasi zawodnicy wywalczyli wiele medali na najważniejszych imprezach – mówi Marek Biernat, trener asystent reprezentacji Polski osób niepełnosprawnych. – Zwiększyła się znacząco liczba osób niepełnosprawnych grających w tenisa stołowego. Sporym zainteresowaniem uczestników cieszą się także turnieje z cyklu Grand Prix Polski osób niepełnosprawnych – dodaje

Dodatkowo Natalia Partyka i Patryk Chojnowski odnosili znaczące sukcesy także w sporcie pełnosprawnych. Zawodniczka SKST Stavoimpex Hodonín w ostatnich dwunastu miesiącach sięgnęła po brązowy medal w turnieju drużynowym igrzysk europejskich w Mińsku, brązowy medal drużynowych mistrzostw Europy w Nantes oraz została wicemistrzynią Polski. Patryk Chojnowski z kolei został indywidualnym mistrzem Polski seniorów w grze pojedynczej.

Liczne międzynarodowe sukcesy są efektem ciężkiem pracy zawodników i trenerów. W 2019 roku odbyło się aż sześć akcji szkoleniowych dla kadry juniorów oraz przeprowadzono kurs dla trenerów z zakresu tenisa stołowego osób niepełnosprawnych. Po raz pierwszy w historii odbyły się także indywidualne mistrzostwa Polski juniorów osób niepełnosprawnych.