Portugalskie miasto Vila Nova de Gaia w aglomeracji Porto będzie gospodarzem Mistrzostw Świata Juniorów i Kadetów w tenisie stołowym. Turniej odbędzie się w dniach 2 – 8 grudnia, zaraz po Indywidualnych Mistrzostwach Świata Seniorów w Houston.

– Prawo występu w Portugalii wywalczyła już nasza drużyna juniorów, która zdobyła złoty medal Mistrzostw Europy w chorwackim Varażdinie – mówi Stefan Dryszel, dyrektor sportowy PZTS.

W MEJ 2021 Biało-Czerwoni grali w składzie: Samuel Kulczycki, Maciej Kubik, Miłosz Redzimski, Szymon Kolasa i Łukasz Sokołowski.

– Do tej pory oddzielnie rozgrywane były Mistrzostwa Świata Juniorów oraz World Cadet Challenge, czyli nieoficjalne Mistrzostwa Świata Kadetów. Teraz federacja ITTF postanowiła o organizacji pierwszych wspólnych zawodów – powiedział Stefan Dryszel.

MŚ Juniorów rozgrywane są od 2003 roku, zaś pierwsza edycja World Cadet Challenge odbyła się w 2002 roku. Ostatnia edycja miała miejsce w 2019 roku w Centralnym Ośrodku Sportu Cetniewo we Władysławowi. Biało-Czerwoni zdobyli wtedy 5 medali – srebrny Mateusz Zalewski w mikście z Chorwatką Haną Arapović oraz brązowe Anna Brzyska i Zuzanna Wielgos w deblu, Zuzanna Wielgos i Peruwiańczyk Carlos Fernandez, Dawid Jadam i Tunezyjka Maram Zoghlami w mikście, Miłosz Redzimski i Mateusz Zalewski w deblu.

– Do turnieju w Vila Nova de Gaia będzie obowiązywał system kwalifikacyjny. W Portugalii wystąpi tylko 32 singlistów i tyle samo singlistek wśród juniorów i kadetów, a decydować będzie ranking. Indywidualnie w juniorach na razie pewni gry są Samuel Kulczycki i Maciej Kubik. Kadet Miłosz Redzimski też ma pewne miejsce ze względu na wysoki ranking światowy. Duże szanse ma także Wiktoria Wróbel, aktualnie nr 36 w rankingu światowym kadetek – przyznał dyrektor Polskiego Związku Tenisa Stołowego.

MŚ Juniorów i Kadetów odbędą się bezpośrednio po Indywidualnych M