Polski Komitet Olimpijski zaapelował do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego o zmianę terminu igrzysk olimpijskich w Tokio – W związku ze zmieniającą się sytuacją – wprowadzeniem stanu epidemii w Polsce i rosnącą liczbą zakażeń wirusem COVID-19 – polscy sportowcy mają coraz bardziej ograniczone możliwości treningowe, odwoływane są kwalifikacje olimpijskie i panuje zbyt duża niepewność. To nie służy właściwemu przygotowaniu się do igrzysk olimpijskich – czytamy na oficjalnej stronie Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo zawodników oraz jasne zasady rywalizacji. Sytuacja zmienia się z dnia na dzień. Nie można dłużej czekać z podjęciem decyzji czy igrzyska się odbędą w zakładanym, czy innym terminie. Ta niepewność zbyt mocno odbija się na naszych sportowcach, odbiera im spokój i zaburza przygotowania. Nam – jako Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu – zależy przede wszystkim na dobru naszej Reprezentacji, jej odpowiednim przygotowaniu i wynikach sportowych. Udział w igrzyskach olimpijskich to najważniejsze wydarzenie w życiu każdego sportowca, nie może być zatem niczym obciążone. Nasz głos to głos całego środowiska sportowego w Polsce – mówi Andrzej Kraśnicki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

W ubiegłym tygodniu odbyła się wideokonferencja Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego z Narodowymi Komitetami Olimpijskimi. PKOL już wtedy pytał MKOL o inne alternatywne rozwiązania oraz apelował o szybkie decyzje w kwestii organizacji igrzysk i kwalifikacji olimpijskich.

Igrzyska olimpijskie w Tokio mają się rozpocząć 24. lipca 2020 roku. Ceremonia zamknięcia zaplanowana została na 9. sierpnia. Przypomnijmy, że już wcześniej start w japońskich zawodach zapewniła sobie reprezentacja Polski kobiet w tenisie stołowym.