– Życzyłem chłopakom, aby poprawili nasz wynik i awansowali do wielkiego finału – mówi Patryk Zatówka, jeden z bohaterów Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów w 2013 roku. W tegorocznej edycji DMŚJ U-19 Polacy zagrają o złoty medal z Chinami. Początek wtorkowego meczu o g. 17:00.

9 lat temu w marokańskim Rabacie Biało-Czerwoni zdobyli brązowy medal. Wtedy w składzie byli Jakub Dyjas, Patryk Zatówka, Adrian Więcek i rezerwowy Michał Bańkosz. Zespół narodowy prowadził trener Piotr Szafranek.

– Mieliśmy w zespole świetną atmosferę, najlepszą z jakąkolwiek się spotkałem. Świetnie się dogadywaliśmy, dzięki temu wszyscy grali dużo lepiej i dlatego był medal – przyznał Patryk Zatówka.

– W grupie wygraliśmy z Tunezją, Nigerią i Hongkongiem, a przegraliśmy z Japonią. W ćwierćfinale pokonaliśmy Koreę Południową, a w półfinale przegraliśmy z Chinami. Do zawodów przystępowaliśmy z dalekim numerem, chyba 11, więc brąz był sukcesem – uważa Piotr Szafranek.

W ćwierćfinale z Koreańczykami Jakub Dyjas wygrał z Minho Kangiem 3:0 i Woojinem Jangiem 3:0, a Patryk Zatówka pokonał Jonghoona Lima 3:0. Adrian Więcek przegrał z Woojin Jangiem 0:3.

– Korea Południowa była wskazywany jako kandydat do medalu bardziej niż my. Sprawiliśmy bardzo miłą niespodziankę. A dziś cieszę się, że młodsi koledzy, którzy mają bardzo dobry skład, są już w wielkim finale – dodał Patryk Zatówka.

W półfinale MŚJ 2013 w marokańskim Rabacie Polska uległa Chinom 0:3, a wyniki poszczególnych pojedynków przedstawiały się następująco: Jakub Dyjas – Kong Lingxuan 1:3, Adrian Więcek – Liang Jingkun 0:3, Patryk Zatówka – Zhou Qihao 0:3.

W dzisiejszym finale MŚJ 2022 Polacy – Maciej Kubik, Miłosz Redzimski, Mateusz Zalewski, Alan Kulczycki – zmierzą się z Chińczykami. Rywale grają w składzie: Lin Shidong, Chen Yuanyu, Zeng Beixun.