„W porównaniu do igrzysk w Rio de Janeiro nowością są kwalifikacje drużynowe, które wyłonią część uczestników rywalizacji indywidualnej w Tokio” – poinformował dyrektor sportowy Polskiego Związku Tenisa Stołowego Stefan Dryszel.

Pingpongiści walczyć będą w przyszłym roku w stolicy Japonii w pięciu konkurencjach: singlu i drużynówce kobiet oraz mężczyzn, a także grze mieszanej. W programie nie ma debli, ale będą one rozgrywane w meczach zespołowych.

– System zdobywania „biletów” do Tokio jest inny niż cztery lata temu, kiedy nie było osobnych kwalifikacji drużynowych. Teraz po drużynowych eliminacjach kontynentalnych i światowych wyłonionych zostanie 16 reprezentacji żeńskich i męskich, co automatycznie daje tym krajom kwalifikacje singlowe. Konkretnie chodzi o dwie zawodniczki i dwóch zawodników, którzy będą pewni startu w Japonii – tłumaczył Dryszel.

Olimpijskie kwalifikacje drużynowe pingpongistek i pingpongistów odbędą się w dniach 22-26 stycznia w Gondomar.

Z Portugalii awans zdobędzie po dziewięć drużyn – dodał były selekcjoner kadry tenisistów stołowych.

Sposób wyłaniania najlepszych ekip tego turnieju będzie jednak nietypowy. Rozgrywki będą prowadzone systemem pucharowym, ale tylko do ćwierćfinału. Osiem drużyn, które dotrą do tej fazy, wywalczą olimpijskie przepustki i zakończą zmagania. Ćwierćfinały, półfinały i finał nie będą rozgrywane. Odbędzie się natomiast dodatkowy turniej dla zespołów, które przegrały mecze w 1/8 finały. One powalczą o jedno wolne miejsce.

– Co ważne, spotkania kwalifikacji drużynowych rozpoczynać się będą od potyczki deblowej, dopiero potem rozgrywane są cztery single. Dlatego istotne będzie ustawienie zespołu przez trenera – dodał dyrektor sportowy PZTS.

W przyszłorocznych igrzyskach w tenisie stołowym rywalizować będzie w sumie 172 (po 86) zawodniczek i zawodników.

– Grupa 36 – po dwóch członków z każdej z 18 drużyn – wyłoniona zostanie w Gondomar, a pozostali zakwalifikują się poprzez eliminacje kontynentalne, światowe bądź ranking olimpijski – wskazał Dryszel.

W kontynentalnych kwalifikacjach drużynowych awans zdobędzie sześć ekip narodowych (Niemcy wygrali Igrzyska Europejskie w Mińsku i mają zagwarantowany awans w obu płciach), a jedno wolne miejsce pozostanie dla Japonii, o ile ten kraj wcześniej nie zapewni sobie udziału.

W singlu z kontynentalnych eliminacji na igrzyska dostanie się po 22 zawodników obu płci, ale tylko po sześciu z Europy. Minimum jedna osoba zapewni sobie udział na podstawie rankingu światowego z czerwca 2020, a po jednej także desygnuje specjalna komisja trójstronna. Z finałowego turnieju kwalifikacyjnego po awans sięgnie nie mniej niż dwóch i nie więcej niż ośmiu pingpongistów.

W zawodach olimpijskich w mikście wystąpi 16 par. Sześć z nich zakwalifikuje się z eliminacji kontynentalnych (w przypadku Europy były to igrzyska w stolicy Białorusi w czerwcu 2019 roku), pięć z rankingu World Touru w 2020 roku, cztery z tegorocznego finału tego cyklu (w grudniu w Chinach), a jedno miejsce ma zapewnione gospodarz.

Europejskie kwalifikacje w singlu zaplanowane są w terminie 8-12 kwietnia w Moskwie, a światowe od 28 do 31 maja w Dausze.

Ostateczna lista sportowców, którzy zagrają w olimpijskim turnieju tenisa stołowego, zostanie opublikowana 30 czerwca. Igrzyska w Tokio potrwają od 24 lipca do 9 sierpnia 2020.