– Rok 2021 od samego początku jest trudny. Ciągle zmieniamy i modyfikujemy plany startowe i obozowe – mówi Andrzej Ochal, główny trener reprezentacji Polski osób niepełnosprawnych. Najważniejszą imprezą w tym roku dla naszych kadrowiczów są Igrzyska Paraolimpijskie, które powinny się rozpocząć 24. sierpnia w Tokio.

Tegoroczne przygotowania reprezentacja Polski osób niepełnosprawnych rozpoczęła w lutym od zgrupowania w Krakowie. Następnie podopieczni trenera Andrzeja Ochala przygotowywali się podczas kilkudniowych obozów w Drzonkowie (w marcu) i ponownie w Krakowie (w kwietniu).

– Najbliższa akcja szkoleniowa została zaplanowana na połowę maja w Krakowie, gdzie przygotowywać się będą tylko zawodnicy i zawodniczki, którzy wezmą udział w światowych kwalifikacjach do Igrzysk Paraolimpijskich. Z większą ilością kadrowiczów spotkamy się pod koniec miesiąca w Krakowie – informuje Andrzej Ochal.

Najbliższe tygodnie zapowiadają się bardzo intensywnie dla biało-czerwonych, którzy oprócz udziału w zgrupowaniach wystartują także w światowych kwalifikacjach paraolimpijskich w słoweńskim Lasko. – W Słowenii o bilety do Tokio powalczy jedenaścioro Polaków. Ostateczny skład na Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio zostanie potwierdzony pod koniec czerwca, po przyznaniu tzw. „dzikich kart” przez Międzynarodową Federację Tenisa Stołowego – dodaje trener główny reprezentacji Polski osób niepełnosprawnych.

W światowych kwalifikacjach, z których awans na Igrzyska Paraolimpijskie uzyskają tylko zwycięzcy swoich klas, zagrają Katarzyna Marszał (klasa 6), Dajana Jastrzębska (klasa 8), Dorota Nowacka (klasa 11), Tomasz Jakimczuk (klasa 2), Maciej Nalepka (klasa 3), Maksym Chudzicki (klasa 7), Marcin Skrzynecki (klasa 8), Igor Misztal (klasa 10), Marek Chybiński (klasa 11), Piotr Mańturz (klasa 6) i Marcin Zieliński (klasa 9).

Aktualnie pewni gry w Tokio są Dorota Bucław (klasa 1-2), Karolina Pęk (klasa 9), Natalia Partyka (klasa 10), Krystyna Łysiak (klasa 11), Rafał Czuper (klasa 2), Rafał Lis (klasa 4), Krzysztof Żyłka (klasa 4), Piotr Grudzień (klasa 8) i Patryk Chojnowski (klasa 10).