W Dubaju zakończyła się wyjątkowa gala Międzynarodowej Federacji Tenisa Stołowego, podczas której przyznano prestiżowe wyróżnienia ITTF Star Awards za 2013 rok. Jedną z gwiazd obecnych na gali była reprezentantka Polski Natalia Partyka. Trzykrotna mistrzyni paraolimpijska znalazła się w ścisłym, czteroosobowym gronie nominowanych do tytułu „Kobiecej Gwiazdy Tenisa Stołowego”. Już sama nominacja to ogromne wyróżnienie oraz docenienie talentu i wysiłku, jaki każdego dnia Partyka wkłada w uprawianie sportu. Najlepsza obecnie polska pingpongistka w listopadzie 2013 roku została mianowana pierwszym w historii Ambasadorem programu ITTF o nazwie „Dream Building”.

Tak jak można było się spodziewać, galę zdominowali reprezentanci Chin. Ekspercki panel ITTF najlepszą zawodniczką minionego roku uznał Li Xiaoxia – aktualną mistrzynię olimpijską oraz mistrzynię świata w grze pojedynczej i deblowej. Zawodnikiem roku z kolei wybrany został Zhang Jike – dwukrotny złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Londynie (indywidualnie i drużynie) w 2013 roku do bogatego dorobku dołożył czwarty indywidualny tytuł mistrza świata i wywalczony drużynowo, Puchar Świata.

Oddzielnie przyznano nagrody dla zawodników niepełnosprawnych. Pośród kobiet triumfowała Szwedka Anna-Carin Ahlquist, z grona mężczyzn eksperci ITTF wybrali Chińczyka Ma Lina.

Wpływ na rozstrzygnięcie trzech pozostałych kategorii mieli – za pośrednictwem głosowania internetowego – sami fani tenisa stołowego. Ci za najlepszą tenisistkę stołową 2013 roku uznali Liu Shiwen – aktualną zawodniczkę „numer 1” światowego rankingu ITTF. Wśród mężczyzn drugie wyróżnienie zdobył Zhang Jike.

Polski akcent towarzyszył pojawił się jeszcze w kategorii „Akcja Roku 2013”. Międzynarodowa Federacja Tenisa Stołowego doceniła tutaj reprezentanta kraju Daniela Góraka, nominując w tej kategorii serię jego fantastycznych uderzeń z meczu przeciwko Japończykowi Masato Shiono w półfinale sierpniowego turnieju Czech Open. Ostatecznie Polak musiał uznać wyższość Niemca Timo Bolla, który popisał się niesamowitym zagraniem w starciu z Chińczykiem Ma Longiem, podczas ćwierćfinału majowych mistrzostw świata w Paryżu.

Materiał wideo

Galeria zdjęć

Gala wręczenia wyróżnień ITTF Star Awards (Dubaj, 11 stycznia 2014 r.)
Gala wręczenia wyróżnień ITTF Star Awards (Dubaj, 11 stycznia 2014 r.)
Gala wręczenia wyróżnień ITTF Star Awards (Dubaj, 11 stycznia 2014 r.)

Powyższe zdjęcia dostarczył przebywający obecnie na co dzień w Dubaju, Wiktor Gniewek.