– W najbliższych dniach poznamy kluczowe informacje ze światowej federacji ITTF dotyczące ostatecznego składu naszej reprezentacji na Mistrzostwa Świata Niepełnosprawnych – mówi Andrzej Ochal, trener kadry narodowej Biało-Czerwonych.

– Dzisiaj, tj. 17 sierpnia upływa termin ubiegania się o „dzikie karty”. Każde państwo może wystąpić o dowolną ich liczbę. Można zgłosić oczywiście więcej niż jedną osobę, ale i tak liczy się kolejność. Pierwszy na liście to zawodnik, na jakim najbardziej zależy danej federacji krajowej – powiedział Andrzej Ochal.

W turniejach kwalifikacyjnych i na podstawie rankingu awans na listopadowe MŚ w hiszpańskiej Granadzie wywalczyło 17 polskich zawodniczek i zawodników.

W tym gronie znaleźli się: Natalia Partyka, Dorota Bucław, Barbara Jabłonka, Katarzyna Marszał, Karolina Pęk, Krystyna Łysiak i Dorota Nowacka oraz Patryk Chojnowski, Maksym Chudzicki, Rafał Czuper, Tomasz Jakimczuk, Maciej Nalepka, Rafał Lis, Krzysztof Żyłka, Michał Deigsler, Piotr Grudzień i Igor Misztal.

– W piątek, 19 sierpnia dowiemy się, którzy tenisiści stołowi z listy światowej zakwalifikowani na MŚ zostali zatwierdzeniu przez swoje federacje. Jeżeli jakaś federacja tego nie zrobiła, wtedy osoby z listy rezerwowej otrzymają prawo startu w MŚ. 25 sierpnia z kolei dowiemy się, kto otrzymał „dzikie karty”. Wówczas będziemy wiedzieć, jaki jest ostateczny skład na MŚ. Potem podam składy w deblach i mikstach – dodał trener Andrzej Ochal.

W dniach 9-11 września nasi reprezentanci startować będą w turnieju ITTF Fa20 Finland Para Open 2022 w fińskim Lahti.

– Zgłoszonych został czworo zawodników z klasy 11. Zależy nam, aby w Finlandii uzyskali klasyfikację międzynarodową. Na dziś na 100 procent zagra Ewa Cychowska. Pozostała trójka zawodników: Maciej Makajew, Piotr Dobrzyński oraz Paweł Kuderski czekają na decyzję. Aby wystartować w grupie zawodników z niepełnosprawnością intelektualną muszą znaleźć się na liście światowej federacji VIRTUS. Czekamy na zatwierdzenie ich dokumentów. Jeżeli nie uda im się wystartować teraz, zagrają na pierwszym turnieju klasyfikacyjnym w 2023 roku – przyznał szkoleniowiec.