Aktualny i były Mistrz Polski w singlu – Samuel Kulczycki i Jakub Dyjas – zagrają w europejskich kwalifikacjach do Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Turniej odbędzie się w dniach 21-25 kwietnia w Guimarães.

– Nasi reprezentanci pod wodzą selekcjonera Tomasza Krzeszewskiego wyjadą do Portugalii pod koniec następnego tygodnia. Rząd portugalski zniósł obowiązek 14-dniowej kwarantanny po przylocie do tego kraju, dlatego Jakub Dyjas i Samuel Kulczycki mogą spokojnie przygotowywać się do kwalifikacji m.in. poprzez występy w play-off Lotto Superligi i niemieckiej Bundesligi – mówi Stefan Dryszel, dyrektor sportowy PZTS.

Jakub Dyjas (Dekorglass Działdowo) i Samuel Kulczycki (Liebherr Ochsenhausen/Dekorglass Działdowo) uczestniczyli w marcu w światowych kwalifikacjach w Doha, ale tam nie udało się im uzyskać awansu na Igrzyska w Tokio. Samuel Kulczycki zastąpił wtedy kontuzjowanego Marka Badowskiego (Dartom Bogoria Grodzisk Maz.).

Kuba Dyjas, który był wtedy tuż po przejściu koronawirusa, wycofał się później ze względu na zdrowie z Indywidualnych Mistrzostw Polski w Arłamowie. W 89 edycji IMP zabrakło też Marka Badowskiego. Pod nieobecność głównych faworytów po tytuł mistrzowski w singlu sięgnął występujący w krajowych zawodach w barwach Dekorglassu Samuel Kulczycki.

Trener Tomasz Krzeszewski zdecydował, iż za 2 tygodnie w Guimarães ponownie wystąpią Samuel Kulczycki i Jakub Dyjas.

– W zależności od liczby startujących tenisiści stołowi zostaną podzieleni na 8 lub więcej grup po 3 lub 4 zawodników. Mistrzowie i wicemistrzowie każdej grupy awansują do drugiej fazy zawodów, w której dołączy do nich 4 rozstawionych pingpongistów. Wtedy rozpocznie się runda KO, czyli przegrywający odpada. Finaliści zapewnią sobie miejsce w turnieju olimpijskim w Tokio – powiedział Stefan Dryszel.

Pozostałych 18 (lub więcej) zawodników nadal będzie w grze. Znów będą walczyli w rundzie KO. Finaliści pojadą na Igrzyska, ale mecz bezpośredni nie będzie już rozgrywany. Natomiast odbędzie się mecz o 3 miejsce, a jego zwycięzca zdobędzie awans na IO.