– Uważam, że nasza młodzież da radę i stanie do walki o medale we wszystkich czterech turniejach drużynowych U15 i U19 – mówi Stefan Dryszel, dyrektor sportowy Polskiego Związku Tenisa Stołowego, oceniając szanse reprezentantów naszego kraju w rozpoczynających się 6 lipca w Belgradzie Mistrzostwach Europy Kadetów i Juniorów.

– Liczymy na awans do 1/4 finału zarówno kadetek i kadetów, jak juniorek i juniorów. System rozgrywek drużynowych jest dość skomplikowany. Jeśli nie uda się bezpośrednio zakwalifikować z grupy, można jeszcze awansować z baraży – powiedział Stefan Dryszel, który przez wiele lat prowadził seniorską reprezentację mężczyzn.

System zmagań zespołowych został tak pomyślany, aby wszyscy uczestnicy – bez względu na to, z której dywizji zaczynają zawody – mieli szansę na wywalczenie złotego medalu.

W fazie grupowej polscy kadeci zagrają z Bułgarią, Szwecją i Chorwacją, kadetki z Belgią, Czechami i Bułgarią, juniorzy z Hiszpanią, Włochami i Portugalią oraz juniorki z Norwegią, Włochami i Słowacją.

– W rywalizacji indywidualnej najwięcej szans na strefę medalową mają zawodnicy i zawodniczki najwyżej sklasyfikowani w europejskim rankingu, a na drugich pozycjach plasują się Maciej Kubik i Natalia Bogdanowicz – przyznał dyrektor sportowy PZTS.

Po drużynówce Biało-Czerwoni powalczą o medale w singlu, deblu i mikście, niektórzy z zagranicznymi partnerami w grach podwójnych. Losowanie przeprowadzone zostanie 8 lipca.

– Pierwotnie powołany skład się nie zmienił. W stolicy Serbii, od 6 do 15 lipca, zagra osiemnaścioro naszych reprezentantów: U-19 Zuzanna Wielgos, Wiktoria Wróbel, Anna Brzyska, Ilona Sztwiertnia, Anna Kubiak oraz Maciej Kubik, Miłosz Redzimski, Szymon Kolasa, Mateusz Zalewski, Patryk Lewandowski, U-15 Natalia Bogdanowicz, Zofia Śliwka, Natalia Gaworska, Karolina Hołda oraz Marcel Błaszczyk, Rafał Formela, Mateusz Sakowicz, Artur Gromek – dodał dyrektor sportowy PZTS.

Trenerami kadry narodowej są Patryk Jendrzejewski, Alan Woś, Maciej Karmoliński i Mateusz Czernik. – W Belgradzie będą także fizjoterapeuci Monika Durjasz i Michał Araźny, współpracujący – odpowiednio – z kadetkami i juniorkami oraz kadetami i juniorami.

Z kolei seniorzy w terminie 13 – 21 sierpnia rywalizować będą w Mistrzostwach Europy w Monachium.