Czworo medalistów seniorskich mistrzostw Polski – siostry Anna i Katarzyna Węgrzyn oraz Tomasz Kotowski i Samuel Kulczycki – wystąpią w młodzieżowych mistrzostwach Europy w tenisie stołowym. Turniej odbędzie się w portugalskim Gondomar w dniach 7-10 marca.

W 87. MP w Gliwicach Katarzyna Węgrzyn zdobyła trzy medale – złoty w mikście z Kulczyckim, srebrny w deblu ze swoją siostrą i brązowy w singlu. Anna Węgrzyn wywalczyła także srebro w mikście (z Robertem Florasem), zaś Kotowski złoto w grze podwójnej (z Konradem Kulpą).

Oprócz tej czwórki pingpongistów w ME do lat 21 wezmą udział także Julia Ślązak i Maciej Kubik. Trenerami reprezentacji są Leszek Kucharski i Grzegorz Adamiak.

– W Portugalii rozgrywany będzie singiel i debel, a w tej konkurencji wystąpią: siostry Węgrzyn, Kulczycki z Kubickim, Kotowski z mistrzem Białorusi seniorów Aliaksandrem Khaninem oraz Ślązak z Estonką Airą Avameri – powiedział dyrektor sportowy PZTS Stefan Dryszel.

W turnieju w Gondomar mogą grać tenisiści stołowi urodzeni w 1998 roku i młodsi. Kotowski (Energa KTS Toruń) w tym roku skończy 21 lat, Julia Ślązak (SKTS Sochaczew) ma 19 lat, a pozostali są znacznie młodsi – bliźniaczki Węgrzyn (obie AZS UE Wrocław) urodziły się w 2001 roku, zaś Kulczycki w 2002, a Kubik w 2003 (obaj Olimpia-Unia Grudziądz).

Najmłodsi z młodzieżowej ekipy – Kulczycki i Kubik są jeszcze juniorami i w tym sezonie czekają ich mistrzostwa Europy w tej kategorii wiekowej w lipcu w Czechach oraz mistrzostwa świata pod koniec listopada w Tajlandii. Poza tym są w kręgu zainteresowań selekcjonera seniorskiej reprezentacji Tomasza Krzeszewskiego. Głównymi imprezami tego roku są kwietniowe indywidualne MŚ na Węgrzech oraz wrześniowe DME we Francji. To oznacza, że zawodnicy ci być może będą walczyć w czterech imprezach mistrzowskich.

Rok temu MME odbyły się w Mińsku. Natalia Bajor zdobyła złoty krążek w deblu (z Ukrainką Sołomiją Bratejko) i brązowy w singlu, zaś Marek Badowski i Patryk Zatówka wywalczyli srebro w grze podwójnej.