Ostatnie półtora roku zmieniło światowy sport. Puste trybuny, odwołane wydarzenia sportowe, brak możliwości prowadzenia regularnych treningów dotknęły wszystkie dyscypliny. Z podobnymi problemami borykał się również tenis stołowy. Odwołane zostały Mistrzostwa Świata w Busan, cykl imprez World Table Tennis pomimo szerokiej kampanii promocyjnej, nie wystartował zgodnie z planem. Z podobnymi komplikacjami musiał zmierzyć się Polski Związek Tenisa Stołowego.

Starania o przyznanie organizacji Indywidualnych Mistrzostw Europy w Tenisie Stołowym rozpoczęliśmy w 2018 roku. Ówcześnie nikt nie przypuszczał z jakimi wyzwaniami przyjdzie się nam zmierzyć. Początkowo impreza zaplanowana była na wrzesień 2020 roku, jednak pandemia COVID-19 sprawiła, że najlepsze zawodniczki i najlepsi zawodnicy Starego Kontynentu spotkają się w Warszawie dopiero teraz. Organizacja Mistrzostw w rzeczywistości pandemicznej nie była by możliwa, gdyby nie wsparcie finansowe w wysokości 1.000.000 zł., przyznane ze środków Budżetu Państwa. Rangę wydarzenia podnosi fakt objęcia Mistrzostw patronatem honorowym przez Prezesa Rady Ministrów, Pana Mateusza Morawieckiego – mówi Prezes Polskiego Związku Tenisa Stołowego, Dariusz Szumacher.

Mistrzostwa Europy w Tenisie Stołowym odbędą się w dniach 22-27 czerwca w COS Torwar w Warszawie. Swoje uczestnictwo w turnieju potwierdzili najlepsi zawodnicy Europy. Na listach startowych znajdziemy takie nazwiska jak: Natalia Partyka, Sofia Palcanova, Bernadette Szőcs,  Timo Boll, Dimitrij Ovtcharov czy Simon Gauzy. Warto przypomnieć, że tytuł indywidualnej Mistrzyni Europy w minionych mistrzostwach wywalczyła reprezentantka Polski Li Qian. Tytułu Mistrza Europy bronić będzie 40-letni Timo Boll.

– Uważnie obserwuję rozwój tenisa stołowego w Polsce od momentu rozpoczęcia kadencji nowego Zarządu Polskiego Związku Tenisa Stołowego. W przeciągu czterech ostatnich lat tenis stołowy wyszedł z cienia innych dyscyplin i stał się sportem rozpoznawanym, gromadzącym licznych miłośników. Wdrożenie Narodowego Programu Rozwoju Tenisa Stołowego, cykle imprez promujących tenis stołowy, w tym Pingpongowy Narodowy czy Narodowy Dzień Tenisa Stołowego, a także inne inicjatywy Prezesa Zarządu PZTS Pana Dariusza Szumachera i Zarządu Związku, wprowadziły tenis stołowy w naszym kraju w czas renesansu. Obserwujemy to na co dzień, śledząc rozgrywki Polskiej Superligi Tenisa Stołowego. Dzięki dobrej współpracy władz Związku z Prezesem Superligi Zbigniewem Leszczyńskim, poziom rozgrywek wzrasta. Nasza rodzima liga jest zaliczana do grona trzech najlepszych na Starym Kontynencie. Pandemia znacząco dotknęła cały sport. Z przykrością przyjąłem informację o odwołaniu Mistrzostw Europy w ubiegłym roku. Osobiście zabiegałem o to, aby tegoroczne Mistrzostwa uzyskały pomoc ze strony Rządu. Organizatorzy otrzymali wsparcie finansowe z rezerwy Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Pan Premier został także patronem honorowym Mistrzostw. Jestem szczęśliwy, że dzięki wspólnym staraniom czempionat zagości w COS Torwar już za kilka dni. Panu Prezesowi Dariuszowi Szumacherowi życzę kolejnych lat rewolucjonizowania polskiego tenisa stołowego, a naszym zawodniczkom i zawodnikom sukcesów na Mistrzostwach – mówi Minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Pan Łukasz Schreiber.

Ze względu na fakt iż niespełna miesiąc po warszawskim turnieju, zawodnicy którzy uzyskali kwalifikacje olimpijskie wyjadą na Igrzyska do Tokio, Europejska Unia Tenisa Stołowego podjęła decyzję o rozegraniu turnieju w ścisłej bańce sanitarnej, bez udziału publiczności. Start w Igrzyskach w Tokio wywalczyła polska reprezentacja kobiet, która zajęła trzecie miejsce na Drużynowych Mistrzostwach Europy w Nantes w 2019 roku oraz na Igrzyskach Europejskich w Mińsku 2019.

Zmagania zawodniczek i zawodników oglądać będzie można online na stronie www.ettu.tv od 22 do 27 czerwca, a także na antenie Eurosport i Eurosport2 w dniach 25-27 czerwca. Rozgrywki transmitowane będą przez  TVP3 Regionalna w sobotę i niedzielę (26-27 czerwca) w godzinach 10:00-12:00, finały transmitowane będą w TVP HD w niedzielę 27 czerwca, a wywiady i relacje ze wszystkich dni turnieju oglądać będzie można na antenie TVP Info.

Mistrzostwa Europy objęte zostały Patronatem Honorowym Prezesa Rady Ministrów, Pana Mateusza Morawieckiego, a Partnerami Głównymi wydarzenia są Enea, PKN ORLEN oraz LOTTO.