Katarzyna Węgrzyn i Katarzyna Grzybowska-Franc to kolejne reprezentantki naszego kraju, które zapewniły sobie udział w turnieju głównym gry pojedynczej podczas rozgrywanych w COS Torwar w Warszawie Mistrzostw Europy w tenisie stołowym. Szansę na występ w głównej drabince mają jeszcze Anna Węgrzyn i Maciej Kubik, którzy w godzinach popołudniowych zagrają w fazie barażowej.

Brązowa medalistka Mistrzostw Europy w grze pojedynczej z Alicante – Katarzyna Grzybowska-Franc z kompletem zwycięstw wygrała rywalizację w fazie grupowej. Do wtorkowym zwycięstw nad Charlotte Bardsley (Anglia) 3:1 i Bernadett Balint (Wegry) 3:1, w środę reprezentantka Polski „dorzuciła” zwycięstwo nad Alexandrą Chiriacovą (Mołdawia) 3:0.

– Już po wczorajszych pojedynkach wiedziałam, że wyjdę z grupy z pierwszego miejsca. Trochę za bardzo „na luzie” zagrał w pojedynku z Chiriacovą. Z drugim secie nie mogłam się skoncentrować na grze. Na szczęście udało mi się powrócić do swojego normalnego rytmu przy stole. Porozmawiałam z Kingą (Stefańską – asystentka trenera Zbigniewa Nęcka w sztabie reprezentacji Polski) w boksie i dokończyłam cały mecz po swojemu – powiedziała Katarzyna Grzybowska-Franc po pokonaniu Mołdawianki Alexandry Chiriacovej.

Obok Grzybowskiej-Franc przepustkę uprawniającą do gry w turnieju głównym wywalczyła również Katarzyna Węgrzyn. Tenisistka stołowa KU AZS UE Wrocław w swoim ostatnim meczu fazy grupowej pokonała Chorwatkę Hanę Arapovic 3:0 (11:6, 11:7, 11:6). Wcześniej brązowa medalistka Indywidualnych Mistrzostw Polski w grze pojedynczej z Arłamowa pokonała Turczynkę Ozgę Yilmaz 3:1.

Szans na grę w rozpoczynającej się w czwartek głównej drabince nie straciła jeszcze Anna Węgrzyn, która zajęła drugie miejsce w grupie „14”. Polka w fazie grupowej przegrała we wtorek z Adiną Diaconu (Rumunia) 2:3 (11:7, 11:9, 7:11, 10:12, 4:11) oraz pokonała w środę Alinę Jagnenkovą (Estonia) 3:0 (11:5, 11:3, 11:5). Kolejna z zawodniczek z Dolnego Śląska zagra o godzinie 17:25 w rundzie barażowej i jeśli uda się jej pokonać swoją rywalkę, to awansuje do turnieju głównego.

W podobnej sytuacji do Anny Węgrzyn jest Maciej Kubik. Wicemistrz Polski juniorów w grze pojedynczej pokonał w środę swojego pierwszego rywala w rundzie barażowej – Davida Serdaroglu 3:0 i w kolejnym spotkaniu, które będzie decydowało o awansie do turnieju głównego, zmierzy się z Ioannisem Sgouropoulosem (Grecja) (początek spotkania o godzinie 18).

Przypomnijmy, że wczoraj prawo gry w głównej drabince zapewnił sobie Samuel Kulczycki, a z racji rozstawienia zwolnieni z udziału w eliminacjach byli Jakub Dyjas, Marek Badowski, Natalia Partyka i Natalia Bajor.