Wraz z trenerem głównym Andrzejem Ochalem jesteśmy bardzo zadowoleni z postawy naszych młodych zawodników w 2021 roku – mówi Marek Biernat, trener juniorskiej reprezentacji Polski osób niepełnosprawnych w tenisie stołowym.

Miniony rok był bardzo pracowity dla juniorskiej kadry. – W 2021 roku zorganizowaliśmy siedem akcji szkoleniowych tylko dla Kadry Juniorów niepełnosprawnych. Od września uruchomiliśmy ośrodek szkoleniowy dla osób niepełnosprawnych, w którym trenuje czwórka młodych tenisistów stołowych – informuje Marek Biernat.

Do grona najzdolniejszych tenisistów stołowych młodego pokolenia w gronie osób niepełnosprawnych w naszym kraju zaliczani są m.in. Magda Pawlasek, Barbara Jabłonka, Piotr Mańturz i Marcin Zieliński. – W ostatnich tygodniach z bardzo dobrej strony prezentował się w imprezach międzynarodowych Piotrek Mańturz. Spory progres poczyniła również Barbara Jabłonka. To głównie na nich liczymy w najbliższym czasie, jeśli chodzi o wyniki. Do grona uzdolnionych tenisistów stołowych młodego pokolenia trzeba też zaliczyć Magdalenę Pawłasek, przed którą jeszcze sporo pracy, ale jestem przekonany, że będzie groźną zawodniczką w niedalekiej przyszłości . Nie zapominajmy również o utalentowanym Marcinie Zielińskim, który na co dzień trenuje w klubie z Grodziska Mazowieckiego – dodaje pochodzący z Wielkopolski szkoleniowiec.

Rok 2021 przeszedł do historii, a przed juniorską reprezentacją Polski osób niepełnosprawnych kolejne zgrupowania i turnieje. – W naszym ośrodku w Krakowie trwa regularna praca szkoleniowa pod okiem Marty Smętek, w której udział bierze czworo zawodników (Barbara Jabłonka, Ewa Cychowska, Kamil Kowalski i Dominik Bartosik). W najbliższych miesiącach planujemy kolejne zgrupowania, aktualnie jesteśmy na etapie organizacji obozów. Przy okazji pragnę podziękować Polskiemu Komitetowi Paraolimpijskiemu, z którym doskonale układa nam się współpraca – mówi trener Marek Biernat.

Rok 2022 zapowiada się dla nas bardzo pracowicie, ponieważ czeka nas udział w trzech dużych imprezach – dodaje Biernat. – Po raz pierwszy w historii odbędą się Europejskie Igrzyska Młodzieżowe, w których naturalnie zagrają nasi reprezentanci. Czekają nas także starty w Mistrzostwach INASU (lipiec w Krakowie) i Mistrzostwach Świata (Granada – Hiszpania), które odbędą się w listopadzie – zakończył trener biało-czerwonych.