– Czuję, że zrobiłem duży postęp od poprzednich Mistrzostw Polski, ale czy to wystarczy na zdobycie medalu? Wszystko zweryfikują zawody w Białymstoku – mówi 17-letni reprezentant kraju Maciej Kubik przed 88 IMP, które w czwartek rozpoczną się na Podlasiu.

Maciej Kubik (rocznik 2003), Samuel Kulczycki (2002) i Miłosz Redzimski (2006) to tylko niektórzy z grupy bardzo zdolnych naszych młodych tenisistów stołowych. Dwaj 17-latkowie już jesienią ubiegłego roku grali w Drużynowych Mistrzostwach Europy we Francji. Teraz przygotowują się do MP Seniorów (28 lutego – 1 marca).

– Przed rokiem w turnieju mistrzowskim w Gliwicach przegrałem w singla o najlepszą 16 z późniejszym brązowym medalistą Piotrem Chodorskim. W grze deblowej i mieszanej odpadłem zaś w pierwszej rundzie – powiedział zawodnik, który uczył się grać pod okiem swojego ojca Marcina Kubika w Warszawie, w obecnie występuje w niemieckim zespole FSV Mainz 05.

W Białymstoku Maciek Kubik na pewno wystąpi w singlu oraz deblu z Samuelem Kulczyckim, a być może również w mikście.

– Najbardziej stawiam na singla i debla. Będę zadowolony ze swojego startu, jeśli zagram każdą piłkę z pełną koncentracją i wiarą w zwycięstwo. Nie zastanawiam się nad miejscem w klasyfikacji końcowej, tylko na nad tym, żeby zagrać najlepiej jak potrafię – mówi pingpongista z kadry Biało-Czerwonych prowadzonych przez trenera Tomasza Krzeszewskiego.

Maciej Kubik jest Mistrzem Europy kadetów z 2018 roku w singlu i deblu. W stolicy Podlasia ciekawie może wyglądać jego rywalizacja w grze pojedynczej, ale też w podwójnej w duecie z Samuelem Kulczyckim. Wśród ekspertów nie brakuje osób, które porównują ten debel do duetu Jakub Dyjas/Konrad Kulpa. Byli Mistrzowie Europy juniorów już w 2012 roku w Wieliczce zdobyli brąz MP Seniorów, Jakub Dyjas miał wtedy 16 lat, a Konrad Kulpa 17 lat. Mistrzami kraju zostali 2 lata później w Wałbrzychu.

– W seniorach wiek nie ma tak naprawdę znaczenia tylko liczą się umiejętności. Czuję, że zrobiłem duży postęp od poprzednich Mistrzostw Polski, ale czy to wystarczy na zdobycie medalu? Wszystko zweryfikują zawody w Białymstoku – mówi były zawodnik m.in. Olimpii-Unii Grudziądz, której wraz z Samuelem Kulczyckim pomógł w utrzymaniu w Lotto Superlidze w sezonie 2018/19.

W tym roku w drugiej lidze niemieckiej Maciej Kubik wygrywał m.in. z bardzo doświadczonymi pingpongistami, jak Rosjanin Fedor Kuzmin i Francuz Damien Eloi.

– W ostatnim czasie zagrałem kilka bardzo dobrych gier. Szczególnie w rundzie rewanżowej z Kuzminem, Botroffem, Eloi i Waltherem – przyznał Polak, którego klub FSV Mainz 05 walczy z drużyną Samuela Kulczyckiego TTC OE Bad Homburg 1987 o zwycięstwo w 2 Bundeslidze.

Przed Maciejem Kubikiem bardzo pracowity okres. Po Mistrzostwach Polski zagra w Mistrzostwach Europy do 21 lat w chorwackim Varażdinie w dniach 4-8 marca, a następnie w turnieju ITTF Challenge Polish Open w Gliwicach 11-15 marca i Drużynowych Mistrzostwach Świata w Busan w Korei Południowej 22-29 marca.