Polscy tenisiści stołowi awansowali do decydującej fazy drużynowych kwalifikacji olimpijskich w portugalskim Gondomar. W czwartek pokonali Nigerię 3:2, a następnego dnia o awans na igrzyska zagrają z Tajwanem.

Po środowej wygranej z Litwą 3:0, kolejnym rywalem biało-czerwonych była niezła reprezentacja Nigerii. Początek należał jednak do podopiecznych trenera Tomasza Krzeszewskiego. W deblu Samuel Kulczycki i Marek Badowski wygrali z Segunem Toriolą i Olajide Omotayo 3:1, a następnie Jakub Dyjas triumfował w pojedynku z liderem przeciwników Quadri Aruną 3:1. W rankingu światowym Polak jest 71., zaś Nigeryjczyk 18.

Niewiele zabrakło, aby w trzeciej grze Badowski postawił kropkę nad „i”. Zwyciężył w pierwszym secie, a w drugim prowadził 10:8 i potem jeszcze miał kilka setboli, ale przegrał do 15. Uległ rywalowi także w dwóch kolejnych partii. Stan meczu na 2:2 wyrównał z kolei Aruna, który pokonał 3:2 ambitnego 17-letniego Kulczyckiego.

W decydującej potyczce 24-letni Dyjas rywalizował z… 45-letnim Toriolą, uczestnikiem aż siedmiu turniejów olimpijskich. W najlepszym występie Nigeryjczyk osiągnął 1/16 finału w Pekinie w 2008 roku. Polak przegrał pierwszego seta, w dwóch następnych triumfował, a w czwartym wygrał 11:8.

W piątek w meczu o awans na tokijskie igrzyska Polacy zmierzą się z Tajwanem. W razie porażki, zespół Krzeszewskiego dalej będzie grał w Gondomar, bowiem w zawodach kobiecych i męskich do zdobycia jest po dziewięć „biletów”. W pierwszej fazie rozdanych zostanie po osiem.

Polska – Nigeria 3:2
Samuel Kulczycki/Marek Badowski – Segun Toriola/Olajide Omotayo 3:1 (11:9, 12:10, 9:11, 11:2)
Jakub Dyjas – Quadri Aruna 3:1 (11:7, 10:12, 13:11, 11:5)
Marek Badowski – Olajide Omotayo 1:3 (11:9, 15:17, 6:11, 7:11)
Samuel Kulczycki – Quadri Aruna 2:3 (9:11, 11:9, 8:11, 11:9, 5:11)
Jakub Dyjas – Segun Toriola 3:1 (10:12, 11:8, 11:6, 11:8)