Samuel Kulczycki zajął drugie miejsce, a Anna Węgrzyn – trzecie w rywalizacji juniorów w turnieju TOP 10 w tenisie stołowym w holenderskim Noordwijk. Zwyciężyli Niemiec Kay Stumper i Rumunka Tania Plaian.

Kulczycki i Stumper uzyskali ten sam bilans gier – po siedem zwycięstw i dwie porażki, ale Niemiec miał korzystniejszą różnicę setów, a poza tym w niedzielę w siódmej kolejce wygrał z Polakiem 4:1.

Z kolei mistrzyni Europy juniorek Anna Węgrzyn uplasowała się na trzeciej pozycji (6-3). Po dwóch dniach miała same zwycięstwa, lecz w niedzielę zanotowała trzy przegrane. W klasyfikacji końcowej wyprzedziły ją Plaian (7-2) i Włoszka Jamila Laurenti (6-3).

Piątą lokatę zajęła z bilansem 5-4 siostra bliźniaczka Anny, Katarzyna Węgrzyn (mistrzyni Europy juniorek w mikście z Kulczyckim).

W kadetach pierwszy był Rumun Darius Movileanu (8-1). Jedynym zawodnikiem, który go pokonał, okazał się Miłosz Redzimski. Polaka sklasyfikowano na szóstym miejscu w TOP 10 (bilans 4-5).

W ostatnich latach reprezentanci Polski bardzo dobrze spisywali się w tej prestiżowej imprezie, w której kariery zaczynały gwiazdy europejskiego ping-ponga. Rok temu trzeci był mistrz kontynentu kadetów Maciej Kubik, a czwarta w juniorkach Anna Węgrzyn. Z kolei w 2017 roku wśród kadetów triumfował Kulczycki. Przed czterema laty w juniorkach zwyciężyła Natalia Bajor. W 2013 roku najlepszy był Jakub Dyjas, który powtórzył sukces z lat 90. Piotra Szafranka i Lucjana Błaszczyka.

W Holandii sztab szkoleniowy biało-czerwonych tworzyli: Jakub Perek, Alan Woś i Patryk Jendrzejewski.

Najmłodszego w polskiej reprezentacji 13-letniego Redzimskiego wkrótce czeka jeszcze jedno wielkie międzynarodowe wyzwanie – World Cadet Challenge, czyli nieoficjalne mistrzostwa świata kadetów w COS Cetniewo we Władysławowie (23-31 października). Oprócz niego powołani zostali: Mateusz Zalewski, Alan Kulczycki, Dawid Jadam oraz Anna Brzyska, Ilona Sztwiertnia, Wiktoria Wróbel i Zuzanna Wielgos.

Wyniki TOP 10

juniorzy
1. Kay Stumper (Niemcy)
2. Samuel Kulczycki (Polska)
3. Lilian Bardet (Francja)

juniorki
1. Tania Plaian (Rumunia)
2. Jamila Laurenti (Włochy)
3. Anna Węgrzyn (Polska)

5. Katarzyna Węgrzyn (Polska)

kadeci
1. Darius Movileanu (Rumunia)
2. Iulian Chirita (Rumunia)
3. Simon Belik (Czechy)

6. Miłosz Redzimski (Polska)

kadetki
1. Jelena Zaharia (Rumunia)
2. Annett Kaufmann (Niemcy)
3. Wlada Woronina (Rosja)