Rok 2019 był przełomowy w karierze Samuela Kulczyckiego. Pochodzący z Gorzowa Wielkopolskiego nastolatek zmienił klub i zadebiudował na drużynowych mistrzostwach Europy seniorów. – Ten rok był dla mnie dobry. Zebrałem dużo doświadczenia – mówi Kulczycki, który w wakacje wspólnie z Katarzyną Węgrzyn został mistrzem Europy juniorów w grze mieszanej.

– Bardzo się cieszę, że mogłem zadebiutować na drużynowych mistrzostwach Europy seniorów. To było dla mnie coś nowego. Mogłem zobaczyć, jak to jest w seniorskiej rywalizacji na najważniejszej imprezie – dodaje 17-letni Kulczycki.

Od września mistrz Polski juniorów w grze pojedynczej występuje na zapleczu niemieckiej Bundesligi, gdzie reprezentuje barwy TTC OE Bad Homburg 1987. Po pierwszej rundzie zespół Kulczyckiego jest liderem rozgrywek. Młody Polak w 2. Bundeslidze wygrał 6 z 11 pojedynków. – Ze swojego indywidualnego bilansu nie jestem zadowolony. Uważam, że stać mnie na lepszą grę i mam nadzieję, że w rundzie rewanżowej moje wyniki będą dużo lepsze – opowiada triumfator Europy Youth Top 10 w kategorii kadetów.

Pod koniec roku Samuel Kulczycki wystąpił w mistrzostwach świata juniorów w Tajlandii. Gracz TTC OE Bad Homburg 1987 i Dekorglassu Działdowo dotarł do ćwierćfinału gry pojedynczej i podwójnej. – Jestem zadowolony ze swojego występu. W Tajlandii wykonałem plan minumum. W ćwierćfinale debla wspólnie z Maciejem Kubikiem byliśmy dwie akcje od awansu do strefy medalowej, a w singlu po równej grze przegrałem na tym samym etapie z Japończykiem Shunsuke Togami – informuje jeden z czwórki Polaków występujących w 2. Bundeslidze.

Teraz przed Samuel Kulczyckim i jego kolegami z seniorskiej reprezentacji Polski start w kwalifikacjach do igrzysk olimpijskich w Portugalii. Jakie cele ma młody zawodnik na 2020 rok? – Na pewno chciałbym się dobrze zaprezentować w turniejach seniorskich. Liczę na medale w mistrzostwach Europy juniorów oraz na dobry występ w światowym czempionacie do lat 18. Chcę także pomóc drużynie w awansie na igrzyska olimpijskie w Tokio – zakończył Samuel Kulczycki, który ostatnie dni 2019 roku zamierza spędzić w rodzinnym gronie.