W dniach 13 – 19 marca br. w słoweńskiej miejscowości Otocec odbyło się kolejne zgrupowanie dla zawodniczek i zawodników uczestniczących w programie Europejskiej Unii Tenisa Stołowego (ETTU) pn. „Eurotalents”. Polskę reprezentowali Maksymilian Miastowski (Klub Olimpijczyka Mysłowice) i Maciej Kubik (SCKiS Hals Warszawa). Głównym trenerem obozu był Joze Urh (selekcjoner kadry narodowej Słowenii), a rolę koordynatora z ramienia ETTU pełnił chorwacki trener prof. Neven Cegnar. Każdy dzień treningowy ułożony został pod kątem danego bloku zagadnień związanych z taktyką gry. Zawodnicy uczestniczyli również w treningu ogólnorozwojowym.

Podsumowaniem zgrupowania był turniej dla zawodników uczestniczących w programie. W pierwszej fazie turnieju zawodnicy zostali podzieleni na dwie ośmioosobowe grupy. Mecze w grupie rozgrywane były systemem „każdy z każdym” do trzech wygranych setów. Następnie osoby, które zajęły miejsca 1 – 2 w obu grupach, tworzyły kolejną 4-osobową grupę z zastrzeżeniem, że w nowo powstałej grupie mecz z zawodnikiem z poprzedniej fazy zawodów zostawał przepisywany do nowej tabeli.

W taki sam sposób tworzone były pozostałe 4-osobowe grupy dla zawodników, którzy zajęli miejsca 3 – 4, 5 – 6 oraz 7 – 8. Cztery grupy w drugiej fazie turnieju pozwoliły wyłonić końcową kolejność zawodników, czyli miejsca 1 – 16.

Taka formuła turnieju okazała się wprost idealna dla Macieja Kubika, który najpierw z bilansem 7:0 zwyciężył grupę eliminacyjną, a następnie wygrał dwa kolejne mecze w grupie finałowej, przez całe zawody nie doznając ani jednej porażki i kończąc rywalizację na 1. miejscu. W fazie finałowej Polak pokonał Szweda Karla Hasta (3:0) oraz ćwierćfinalistę tegorocznego turnieju ITTF Italian Cadet Open, Portugalczyka Tiago Li (3:2).

Maksymilian Miastowski natomiast wyszedł z grupy eliminacyjnej z 3. pozycji (z bilansem 5:2), w kolejnej fazie dokładając jeszcze jedno zwycięstwo i dwie przegrane. Ostatecznie reprezentant Polski został sklasyfikowany na 8. miejscu w turnieju.