Tenisistki stołowe KU AZS-u PWSIP Metal-Technik Łomża awansowały do Ekstraklasy. W dwumeczu podopieczne Wacława Tarnackiego pokonały MKS Płotbud Skarbek Tarnowskie Góry.

W pierwszym spotkaniu w Tarnowskich Górach padł remis 5:5 i przed rewanżem sprawa awansu była otwarta. W Łomży gospodynie okazały się jednak mało gościnne i odprawiły drużynę gości 9:1.

„Akademiczki” przez trzy sezony pod rząd (ostatni raz w sezonie 2013/2014) grały już w Ekstraklasie, jako AZS PWSIP Wałkuscy.

Trzon zespołu, który zdobył awans do Ekstraklasy, tworzą: Weronika Łuba, Anna Zielińska, Aleksandra Jarkowska oraz – pochodząca z Chin – Ren Bingran.

– Zaczynając sezon nie robiliśmy takiego założenia, że musimy koniecznie awansować. Graliśmy, żeby osiągnąć jak najlepszy wynik, żeby to się kibicom podobało i dziewczyny były zadowolone z gry – powiedział Tarnacki.

Przyznał, że mimo wysokiego zwycięstwa w rewanżu, nie był to łatwy mecz, zwłaszcza w grach podwójnych.

Plany związane z grą w ekstraklasie związane są z możliwościami finansowymi łomżyńskiego zespołu. Na drugą połowę czerwca władze klubu umówione są na rozmowy z prezydentem Łomży; liczą na wsparcie zespołu przez miasto.

– Skład mamy, a ewentualne wzmocnienia zależą od tego, czy będzie nas na to stać. Nic nie robimy na kredyt – zaznaczył doświadczony szkoleniowiec.

Trener Tarnacki dodał, że plan minimum to utrzymanie się.

– Nie chcemy robić dużego zaciągu, sądzę że na to nie będzie nas stać – powiedział. Przypomniał sytuację z 2014 roku, gdy po trzech latach gry w Ekstraklasie sponsor zespołu z Łomży musiał się wycofać z powodu trudności finansowych.

Drugim beniaminkiem ekstraklasy tenisa stołowego kobiet jest Optima Polska Dojlidy Białystok, która w juniorskim składzie wywalczyła awans. Białostocki klub będzie jedynym w kraju, który w najwyższej klasie pingpongowych rozgrywek będzie miał dwa zespoły, bo grają tam już tenisiści stołowi Dojlid.

 

MECZE O AWANS DO EKSTRAKLASY KOBIET

 

MKS Płotbud Skarbek Tarnowskie Góry – AZS PWSiP Metal-Technik Łomża 5:5
Protokół meczu

AZS PWSiP Metal-Technik Łomża – MKS Płotbud Skarbek Tarnowskie Góry 9:1
Protokół meczu