21-letnia Katarzyna Węgrzyn (KU AZS UE Wrocław) zdobyła trzy złote medale – w singlu, deblu i mikście – 90 Indywidualnych Mistrzostw Polski w Częstochowie i tym samym dołączyła do legend krajowego tenisa stołowego.

W historii w tych konkurencjach w jednym turnieju zwyciężali tacy mistrzowie jak Danuta Szmidt-Calińska, Janusz Kusiński, Andrzej Grubba i Lucjan Błaszczyk. Jedyną zawodniczką w XXI wieku, która może poszczycić się tym osiągnięciem była pochodząca z Chin Xu Jie. Wcześniej wielokrotnie wygrywała wspomniana Szmidt-Calińska.

Katarzyna Węgrzy wywalczyła złoto w singlu, w deblu ze swoją siostrą Anną i w mikście z Maciejem Kubikiem. W trzech poprzednich edycjach IMP wygrywała w parze z Samuelem Kulczyckim. Razem mieli zagrać również w Hali Częstochowa, ale Samuel Kulczycki miał pozytywny wynik testu PCR na koronawirusa i nie mógł wystąpić w zawodach.

Województwo śląskie jest „szczęśliwe” jeśli chodzi o potrójnych złotych medalistów IMP. Poprzednio 3-krotnie na najwyższym stopniu podium stanęła Xu Jie w 2006 roku w Zawierciu (ok. 50 km od Częstochowy). Była najlepsza w grze pojedynczej, podwójnej z Kingą Stefańską oraz grze mieszanej z Jakubem Kosowskim.

Z kolei wśród mężczyzn w 2001 roku w Gdańsku Lucjan Błaszczyk sięgnął po złoto z Tomaszem Krzeszewskim w deblu i Moniką Pietkiewicz w mikście. Wcześniej wygrywał także w 1995 roku w Katowicach (znów Śląsk!) z Piotrem Skierskim i Jolantą Langosz, następnie w 1998 roku w Ostródzie z Tomaszem Krzeszewskim i Jolantą Langosz-Pękałą i 2000 roku w Koninie z Tomaszem Krzeszewskim i Jolantą Langosz-Pękałą.

W historii polskiego tenisa stołowego po 3 złote krążki w jednej imprezie wywalczyli wiele lat temu – po kilka razy – Janusz Kusiński w latach 50 i 60, Danuta Szmidt-Calińska (zwyciężała w okresie od 1960 do 1970 roku) oraz Andrzej Grubba w drugiej połowie lat 80.

W 90 IMP w Częstochowie w rywalizacji męskiej nie było nikogo z 2 końcowymi zwycięstwami. W singlu złoto zdobył Jakub Dyjas, a w deblu Tomasz Kotowski i Konrad Kulpa.