– Choroba zmieniła moje podejście do życia. To dziwnie zabrzmi, ale paradoksalnie stwardnienie rozsiane pomogło mi w tenisie stołowym. Przez chorobę przestałem się stresować przy stole i zacząłem się cieszyć grą – mówi Jakub Werner, tenisista stołowy 1- ligowego zespołu Energa-Manekin Toruń. W barwach klubu z Grodu Mikołaja Kopernika 20-letni Werner wygrał dziewięć pojedynków na zapleczu LOTTO Superligi.

Werner do Torunia trafił z Wametu Dąbcze, gdzie był jednym z najlepszych graczy rozgrywek 2. ligi wielkopolsko-zachodniopomorskiej. Swoją przygodę z tenisem stołowym zaczynał jednak w UKS-ie Lubsko, a następnie przeniósł się do ZKS-u Drzonków. – Na salę zabrał mnie po raz pierwszy tata, który sam grał. Przez sześć lat grałem w UKS-ie Lubsko. Po zakończeniu startów w gronie młodzików przeniosłem się do ZKS-u Drzonków. W minionym sezonie występowałem w Wamecie Dąbcze, a aktualnie jestem zawodnikiem Energa-Manekin Toruń – opowiada Werner.

Kariera Jakuba Wernera od początku rozwijała się bardzo dobrze. W 2015 roku zdobył brązowy medal mistrzostw Polski kadetów w grze pojedynczej. Rok później wspólnie ze swoimi kolegami z Gimnazjum w Drzonkowie zajął szóste miejsce podczas drużynowych mistrzostw świata szkół w Izraelu.

Niestety, dobrze zapowiadającą się przyszłość młodego zawodnika zahamowała brutalna diagnoza lekarska. W wieku 16 lat stwierdzono u Jakuba Wernera stwardnienie rozsiane. Mimo ciężkiej choroby, wychowanek UKS-u Lubsko nie poddał się i dzielnie radzi sobie na arenie ogólnopolskiej. Przed rokiem jako zawodnik Wametu Dąbcze dotarł do ćwierćfinału młodzieżowych mistrzostw Polski w grze pojedynczej, ulegając późniejszemu złotemu medaliście Tomaszowi Kotowskiemu.

– Choroba nie przeszkadza mi w normalnym funkcjonowaniu, ale czasem zadarzają się trudne momenty, jak w tym sezonie. Tak naprawdę informacja o chorobie spadła na mnie w momencie, gdy czułem, że moja kariera sportowa może pójść do przodu. Nabierałem wiatru w żagle po różnych kontuzjach i nagle dowiedziałem się, że mam stwardnienie rozsiane – dodaje wychowanek UKS-u Lubsko.

W sezonie 2019/2020 Jakub Werner wygrał dziewięć pojedynków w 1. lidze w grupie północnej. Były brązowy medalista mistrzostw Polski kadetów w grze pojedynczej na zapleczu LOTTO Superligi pokonał m.in. Wiktora Franca, Artura Kalitę czy Kubę Kwapisia.