Reprezentanci Polski zdobyli 4 złote medale w grze pojedynczej turnieju ITTF Slovenia Para Open w Laško. Na najwyższym stopniu podium stanęli: Dorota Bucław (Klasa 1), Karolina Pęk (9) i Rafał Czuper (2), Maciej Makajew (11).

W tej konkurencji Biało-Czerwoni wywalczyli też 2 brązowe krążki.

W meczach finałowych Dorota Bucław (IKS AWF Warszawa) wygrała z Finką Aino Tapolą 3:0 (11:8, 11:7, 11:9), Karolina Pęk (IKS Start Kraków) z Chinką Xiong Guiyan 3:1 (4:11, 12:10, 15:13, 11:8), Rafał Czuper (PSSON Start Białystok) z Serbem Goranem Perliciem 3:1 (7:11, 11:7, 13:11, 11:7) i Maciej Makajew (GZSN Start Gorzów Wlkp.) z Japończykiem Takeshim Takemorim 3:1 (5:11, 11:6, 11:4, 11:3).

– Szczególnie wyniki Macieja Makajewa są wielkim zaskoczeniem. To dopiero jego drugi turniej, a w drodze po złoto pokonał między innymi aktualnego i trzykrotnego Mistrza Świata Koreańczyka Kim Gi Tae oraz Mistrza Paralimpijskiego z Tokio Węgra Petera Palosa – mówi Andrzej Ochal, trener główny polskiej reprezentacji.

Na trzecim stopniu podium stanęli grający w Klasie 7 Maksym Chudzicki (KS Bronowianka Kraków) i Michał Deigsler (IKS Start Kraków). Łącznie odnieśli 9 zwycięstw, odpowiednio 5 i 4.

W spotkaniach półfinałowych Maksym Chudzicki przegrał z późniejszym złotym medalistą Anglikiem Johnem Williamem Bayleyem 1:3 (11:8, 5:11, 8:11, 10:12), a Michał Deigsler z Japończykiem Katsuyoshim Yagim 1:3 (13:15, 8:11, 11:6, 4:11).

– W zawodach w Słowenii uczestniczy 404 zawodników z 53 krajów. Jest to największy i najsilniej obsadzony turnieju w para tenisie stołowym. Teraz czas na gry deblowe i miksty – dodał szkoleniowiec.

Do ćwierćfinałów dotarli Polacy w następujących Klasach: 2 – Tomasz Jakimczuk (ZSR Start Zielona Góra), 3 – Maciej Nalepka (IKS Jezioro Tarnobrzeg), 8 – Piotr Grudzień (ZSR Start Zielona Góra), 10 – Igor Misztal (ZSR Start Zielona Góra), 11 – Ewa Cychowska (UKS Tempo 25 Olsztyn).

Ostatni akapit Od 26 do 28 maja Biało-Czerwoni rywalizować będą z zagranicznymi przeciwnikami w COS OPO „Cetniewo” we Władysławowie w turnieju ITTF Fa20 Polish Para Open 2023.