Międzynarodowa Federacja Tenisa Stołowego i Japońskie Stowarzyszenie Tenisa Stołowego podjęły decyzję, że turniej ITTF LION Japan Open w 2020 roku nie zostanie rozegrany. Przyczyną odwołania jednej z najbardziej prestiżowych imprez w kalendarzu ITTF World Tour jest panująca na świecie pandemia koronawirusa.

Pierwotnie turniej ITTF LION Japan Open miał się odbyć w dniach 21-26. kwietnia 2020 roku. Międzynarodowa Federacja Tenisa Stołowego początkowo zdecydowała sie przenieść zawody na inny termin, jednak w środę poinformowała na swojej stronie internetowej o odwołaniu imprezy.

W 2019 roku triumfatorami ITTF LION Japan Open w grze pojedynczej byli Xu Xin i Sun Yingsha. Zmagania w grze podwójnej wygrali Fan Zhendong i Xu Xin oraz Cheng Meng i Liu Shiwen. W grze mieszanej na najwyższym stopniu podium stanęli Xu Xin i Zhu Yuling.

W ubiegłorocznym turnieju w Sapporo dobrze zaprezentowały się Natalia Partyka i Natalia Bajor. Polki dotarły do ćwierćfinału gry podwójnej, ulegając w 1/4 finału Chen Szu-Yu i Cheng Hsien-Tzu z Tajwanu 1:3. Wśród mężczyzn bliscy sprawienia olbrzymiej niespodzianki byli Marek Badowski i Patryk Zatówka, którzy w 1/8 finału minimalnie ulegli reprezentantom Chin – Liang Jingkunowi i Lin Gaoyuanowi 2:3.