17 reprezentantów Polski rozpoczęło w środę (11 maja) rywalizację w turnieju osób niepełnosprawnych ITTF Fa40 Slovenia Para Open w Laško. Biało-Czerwoni rywalizują w singlu, deblu i mikście.

W paratenisie stołowym zrezygnowano z rozgrywania drużynówek. – Obecnie są limity tzw. punktowe do występów w grach podwójnych. Na turniejach kwalifikacyjnych i na Mistrzostwach Świata w deblach i mikstach nie można przekroczyć limitów punktowych z sumy klas dwóch zawodników lub dwojga zawodników – mówi Andrzej Ochal, trener główny polskiej reprezentacji.

Według nowych przepisów wygląda to następująco: debel mężczyzn (klasa MW4, MW8, MS14, MS18, MD22), debel kobiet (klasa WW5, WW10, WS14, WS20, WD22), mikst (klasa XW4, XW7, XW10, XS14, XS17, XS20, XD22) , gdzie W – wózek, S – stojący, D – niepełnosprawni intelektualnie.

– Liczba to suma klas dwóch zawodników. W praktyce wygląda to tak, że np. Patryk Chojnowski lub Igor Misztal mogliby grać w turniejach miksta z Natalią Partyką w klasie XS20, ale już Igor nie może z Patrykiem debla, bo jest klasa MS18. Może grać Patryk lub Igor np. z Piotrem Grudniem – wyjaśnił szkoleniowiec naszej reprezentacji.

W Słowenii występują: Dorota Bucław, Katarzyna Marszał (obie IKS AWF Warszawa), Dorota Nowacka (UKS Jola Kraków), Krystyna Łysiak (UKA Dziesiątka Nowa Sól) i Barbara Jabłonka (RSSiRON Start Radom) oraz Maciej Nalepka, Paweł Włodyka (obaj IKS Jezioro Tarnobrzeg), Igor Misztal, Piotr Grudzień, Tomasz Jakimczuk (wszyscy ZSR Start Zielona Góra), Rafał Czuper (PSSON Start Białystok), Rafał Lis (SR-S Szansa Stańsk Gdańsk), Patryk Chojnowski (KSI Start Szczecin), Maksym Chudzicki (KS Bronowianka Kraków), Michał Deigsler (IKS Start Kraków), Marek Chybiński, Krzysztof Żyłka (obaj GZSN Start Gorzów Wielkopolski).

W następnym tygodniu, od 19 do 22 maja, zaplanowane są Indywidualne Mistrzostwa Polski w Gdańsku. Później Biało-Czerwoni zagrają w turniejach ITTF Fa20 Montenegro Para Championships w czarnogórskiej Podgoricy, od 31 maja do 6 czerwca, oraz w Ostravie – ITTF Fa20 Czech Para Open, od 23 do 25 czerwca.

Mistrzostwa Świata odbędą się jesienią w Hiszpanii.