Na zaproszenie włoskiej federacji, jeden z najbardziej utytułowanych reprezentantów Polski Rafał Czuper (klasa 2) trenował przez tydzień na międzynarodowym zgrupowaniu w Lignano Sabbiadoro. To jeden z etapów przygotowań do Igrzysk Paralimpijskich w Paryżu.

– Trenowałem z zawodnikami z Włoch, Serbii i Chorwacji. W grupie byli m.in. Federico Crosara Goran Perlić. Ale z tej dwójki tylko tenisista stołowy z Italii wystąpi we Francji – mówi Rafał Czuper.

Polski zawodnik jest medalistą Igrzysk Paralimpijskich, Mistrzostw Świata i Europy. W międzynarodowym rankingu klasy 2 zajmuje miejsce za Francuzem Fabienem Lamirault. Na 3 lokacie sklasyfikowany jest Chilijczyk Luis Flores.

– Przed zawodami paralimpijskimi, planuję jeszcze treningowo wystąpić na turnieju w czeskim Hodoninie w dniach 17-20 lipca – powiedział.

Kiedy Rafał Czuper w Italii, kadra Biało-Czerwonych walczyła w ITTF Czech Para Open. Polacy zdobyli 14 medali, w tym 5 złotych.

– W lipcu i sierpniu zaplanowaliśmy trzy główne obozy: pierwszy w Krakowie oraz kolejne we Władysławowie. Dodatkowo zawodnicy na wózkach wezmą udział w kontrolnym turnieju w Hodoninie. Natomiast z klas 9-10 będą brać udział w obozach we Władysławowie, Grodzisku Mazowieckim, Havirovie (Czechy). Karolina Pęk i Natalia Partyka polecą pod koniec lipca do Singapuru. Trener Xu Kai zorganizował zróżnicowaną pod względem gry grupę treningową – mówi Andrzej Ochal, szkoleniowiec reprezentacji.

W Igrzyskach Paralimpijskich we Francji wystąpią: klasa 1 Dorota Bucław, klasa 2 Rafał Czuper, Tomasz Jakimczuk, klasa 3 Maciej Nalepka, klasa 6 Katarzyna Marszał, klasa 8 Piotr Grudzień, Maksym Chudzicki, klasa 9 Karolina Pęk, klasa 10 Natalia Partyka, Patryk Chojnowski i Igor Misztal.