Kraków i Małopolska będą gospodarzami 3. Igrzysk Europejskich w dniach 21 czerwca – 2 lipca. Turniej tenisa stołowego rozegrany zostanie systemem olimpijskim, tzn. walka o medale toczyć się będzie w singlu, mikście i drużynówce (w jej skład wchodzi singiel i debel). 4 lata temu po brąz sięgnął zespół kobiet.

Jak informowaliśmy, składzie reprezentacji Polski znaleźli się: Natalia Bajor, Katarzyna Węgrzyn (gra poj.) i do rywalizacji zespołowej Anna Węgrzyn, Paulina Krzysiek, a także Jakub Dyjas, Miłosz Redzimski (gra poj.) plus Maciej Kubik, Samuel Kulczycki (druż.).

Z tego grona tenisistów stołowych w Igrzyskach Europejskich występowali już Jakub Dyjas i Natalia Bajor. Pozostali nasi kadrowicze są debiutantami w zawodach tej rangi.

Licząc Biało-Czerwonych rywalizujących w 2015 i 2019 roku, mamy już 14 osób w Igrzyskach Europejskich. W poprzednich edycjach grali: Wang Zeng Yi, Daniel Górak, Marek Badowski, Li Qian, Katarzyna Grzybowska-Franc, Natalia Partyka.

Mecze w zawodach drużynowych rozpoczynają się od dwóch singli, a po nich jest debel. Gra w nich jeden z singlistów oraz osoba przewidziana tylko do gry podwójnej. W ewentualnym czwartym singlu występuje ten zawodnik, który nie brał udziału w pojedynku deblowym. Może być też piąty singiel rozstrzygający o całym wyniku.

Z kolei w mikście najlepsza para z krakowskiego turnieju uzyska kwalifikację na przyszłoroczne Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. W IE powalczą Samuel Kulczycki/Katarzyna Węgrzyn.

Historia Igrzysk Europejskich

2015, Baku
W singlu najlepiej zagrała Li Qian, która dotarła do ćwierćfinału, a mecz o medal przegrała z Turczynką Hu Melek 3:4.

Obie nasze drużyny – kobiet (Li Qian, Katarzyna Grzybowska-Franc, Natalia Partyka) i mężczyzn (Wang Zeng Yi, Daniel Górak, Jakub Dyjas) doszły do ósemki.

Nie rozgrywano miksta.

2019, Mińsk
W grze pojedynczej Li Qian w 1/8 finału, podobnie jak Jakub Dyjas i Natalia Partyka w mieszanej.

Największy sukces odniósł zespół w składzie Li Qian, Natalia Partyka, Natalia Bajor, który sięgnął po brązowy medal. Reprezentantki Polski pokonały Rosję 3:0 i Austrię 3:1, w półfinale przegrały z Niemcami 2:3, a o brąz wygrały z Węgrami 3:2.