Zbliżające się Igrzyska Europejskie w Polsce (21 czerwca – 2 lipca) będą możliwością zdobycia olimpijskiej kwalifikacji na Igrzyska w Paryżu w grze mieszanej. W tej konkurencji Biało-Czerwoni zapisali piękną kartę w historii Mistrzostw Europy.

Tylko zwycięzcy turnieju w Krakowie wystąpią w zawodach olimpijskich w stolicy Francji w 2024 roku. Pozostali rywalizować będą w kolejnych imprezach eliminacyjnych do IO. Nasz kraj w Hutnik Arenie reprezentować będą Samuel Kulczycki i Katarzyna Węgrzyn.

W Igrzyskach Europejskich Kraków/Małopolska 2023 zagrają najlepsi tenisiści stołowi z całego kontynentu. Polacy bardzo dobrze spisywali się w Mistrzostwach Europy w grze mieszanej, a złote medale zdobyli Andrzej Grubba (1982 rok z Holenderką Bettine Vriesekoop) i Lucjan Błaszczyk (2002 rok z Ni Xia Lian z Luksemburga).

Andrzej Grubba wywalczył też srebro w 1988 roku i brąz w 1984 roku z tą samą zawodniczką. W dorobku Lucjana Błaszczyka są ponadto brązowe medale: 1994 rok z Belgijką Els Bilen, 1996 rok z Rumunką Emilie Ciosu, 2003 rok z Rumunką Otilią Badescu.

W ubiegłorocznych ME w Monachium w mikście zwyciężyli Francuzi Emmanuel Lebesson/Jia Nan Yuan, po srebro sięgnęli Rumuni Ovidiu Ionescu i Bernadette Szocs, a po brąz Słowacy Lubomir Pistej i Barbora Balażova, Austriacy Robert Gardos i Sofia Polcanova. Samuel Kulczycki i Katarzyna Węgrzyn zajęli miejsca 5-8.

Natomiast w ME 2021 w Warszawie wygrali Niemcy Dang Qiu/Nina Mittelham. Srebrny medal wywalczyli Lubomir Pistej i Barbora Balażova, a brązowe Francuzi Emmanuel Lebesson/Jia Nan Yuan oraz Simon Gauzy/Prithika Pavade.

W niedawnych Mistrzostwach Świata w południowoafrykańskim Durbanie, z europejskich pingpongistów najlepiej spisali się Szwedzi Truls Moregard/Christina Kallberg i wspomniani Simon Gauzy/Prithika Pavade – osiągnęli ćwierćfinał.

Już wkrótce poznamy składy poszczególnych reprezentacji, wtedy okaże się kto będzie wśród rywali Samuela Kulczyckiego i Katarzyny Węgrzyn w walce o udział w przyszłorocznych Igrzyskach w Paryżu.