Ledwie 17-letnią historię mają nieoficjalne MŚ kadetów, czyli World Cadet Challenge w tenisie stołowym. Pierwszym zwycięzcą był Zhang Jike, późniejszy mistrz olimpijski. Na podium stawali także Polacy. Kolejna edycja odbędzie się w dniach 23-31 października we Władysławowie.
Najważniejszy turniej pingpongowy dla kadetów ma specyficzny format, dlatego określany jest mianem „nieoficjalnych MŚ”, bowiem uczestniczą w nim reprezentacje kontynentów. W hali COS Cetniewo wystąpią: Afryka, Azja, Europa, Ameryka Łacińska, Ameryka Północna i Ocenia. Swój zespół ma jedynie kraj-gospodarz, zaś ósmą ekipę stanowi „Team Hopes” czyli nadzieje światowego tenisa stołowego. W każdej z drużyn są po cztery osoby, w polskiej zagrają: Miłosz Redzimski, Mateusz Zalewski, Alan Kulczycki, Dawid Jadam oraz Anna Brzyska, Ilona Sztwiertnia, Wiktoria Wróbel i Zuzanna Wielgos.
W zawodach drużynowych rywalizacja odbywa się w dwóch grupach, dwie najlepsze awansują do półfinałów, a pozostałe grają o miejsca 5-8. W singlu wystąpi po 32 zawodniczki i zawodników, najpierw w rundzie grupowej, a następnie systemem pucharowym. W grze podwójnej o medale powalczy po 16 par. Ciekawostką jest mikst, ponieważ uczestnicy zostaną wylosowani spośród wszystkich 64 osób zgłoszonych do MŚ. Rok temu w japońskim Tottori Maciej Kubik i Koreanka Byun Seoyoung zajęli trzecie miejsce.
Turniej we Władysławowie rozpocznie się 23 października od trzydniowego campu treningowego, który poprowadzi legendarny zawodnik i trener, medalista MŚ i ME Leszek Kucharski. Później rozpoczną się zmagania o tytuły w czterech konkurencjach.
Pierwsza edycja World Cadet Challenge odbyła się w 2002 roku w Tiszaujvaros na Węgrzech, a najlepszym zawodnikiem okazał się 14-letni wówczas Chińczyk Zhang Jike, późniejszy mistrz olimpijski (2012) i dwukrotny mistrz świata seniorów (2011 i 2013). W następnym roku w Malezji zwyciężył kolejny ze słynnych dziś chińskich pingpongistów Ma Long, złoty medalista IO w Rio (2016) oraz trzykrotny mistrz świata (2015, 2017, 2019).
W 2004 roku w Funchal na Maderze rozbłysnął talent Chińczyka Xu Xina, mającego w dorobku wiele tytułów mistrza globu w deblu, mikście i z drużyną. W Portugalii zagrała także, jako pierwsza z Polek, Natalia Partyka. W turnieju zespołowym wraz z Europą (przez wiele lat ekipę tego kontynentu prowadził Jarosław Kołodziejczyk) wywalczyła srebro. W składzie były też m.in. Rumunka Elizabeta Samara i Ukrainka Margarita Piesocka.
W edycji 2005 w Santo Domingo na Dominikanie uczestniczyli Patryk Chojnowski i Piotr Chodorski. W rywalizacji drużynowej wywalczyli srebro, przegrywając w finale z Anglią, a wcześniej pokonując Azję; Chojnowski wygrał z Koreańczykiem Jung Young Sikiem. Polacy uplasowali się ponadto na trzeciej pozycji w grze podwójnej.
Biało-czerwonych, a konkretnie Chodorskiego nie zabrakło w 2006 roku w serbskim mieście Vrsasc. Z ekipą Europy sięgnął po brąz, dotarł również do półfinału debla z Chorwatem Borną Kovacem. W singlu o brąz uległ Japończykowi Taiyo Nomurze.
W kolejnym sezonie impreza pod nazwą World Cadet Challenge przeniosła się do Republiki Południowej Afryki. W Kapsztadzie brąz w drużynówce zdobyła Magdalena Szczerkowska, a jej partnerkami były Rumunka Cristina Hirici, Niemka Sabine Winter i Słowaczka Barbora Balazova. Wicemistrzostwo globu wywalczyła Polka w grze podwójnej w parze z Hirici. W walce o złoto przegrały z Ho Ching Lee (Hongkong) i Ha Eun Yang (Korea Płd.). W półfinale zaś pokonały Japonki Misaki Morizono i Ayukę Taniokę.
W 2008 roku na podium WCC w szwedzkim Helsinborgu stanęła Klaudia Kusińska – w finale zawodów drużyn Europy przegrała z Japonią, a Polka uległa Japonce Miyu Maedzie. Kusińska osiągnęła wtedy także półfinał w singlu i grze podwójnej z Rumunką Bernadette Szocs.
Z kolei w nieoficjalnych MŚ kadetów w 2012 roku w Mangilao na wyspie Guam zagrali Natalia Bajor i Patryk Zatówka. W turnieju drużynowym Polacy, w barwach Europy, zdobyli srebrne medale. Natalia Bajor w singlu i Patryk Zatówka w deblu ze Szwedem Antonem Kallbergiem odpadli w półfinałach.
Przed trzema laty w World Cadet Challenge w Szanghaju wystąpiła Anna Węgrzyn. Wywalczyła brąz drużynowo, zaś w deblu z Rumunką Tanią Plaian poniosły porażkę w półfinale z Japonką Miyuu Kiharą i zawodniczką z Hongkongu Lee Ka Yee.
Rok temu w Tottoti Kubik zajął trzecią lokatę w mikście z Koreanką Byun Seoyoung oraz deblu z Francuzem Myshaalem Sabhim. Również trzecia była reprezentacja Europy, którą tworzyli Kubik, Sabhi, Niemiec Mike Hollo i Belg Adrien Rassenfosse.